Preparat stosowany w leczeniu raka na łysienie plackowate?

Leczenie łysienia

Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Columbia. Badanie przynajmniej na obecnym etapie, trudno uznać za wiarygodne, bo przeprowadzono je jedynie na trzech osobach. Zanim o samym pomyśle, to najpierw o problemie jakim jest łysienie plackowate.

Wciąż nieznana przyczyna

Tak mniej więcej w skrócie można by opisać łysienie tego typu. Owszem wiadomo np. w przebiegu jakich chorób może się pojawić. Łysienie plackowate związane jest między innymi z dolegliwościami autoimmunologicznymi, takimi jak chociażby toczeń. Prawdopodobnie wpływ mają również czynniki genetyczne. Wskazuje się też problemy związane z układem nerwowym. W przebiegu tej choroby pojawiają się pozbawione włosów ogniska na skórze głowy, czyli charakterystyczne placki. Mogą one „zachowywać” się w różny sposób. W niektórych przypadkach łysienia plackowatego dochodzi też utraty brwi i rzęs, a nawet włosów łonowych.

Jeśli chodzi o częstotliwość tej przypadłości, to przyjmuje się, że może ona dotyczyć 2% ludzi. Leczenie tej choroby nie należy do łatwych i warto mieć tego świadomość.

Przełom?

Tak przynajmniej twierdzi wspomniany zespół badaczy. Szefem był niejaki dr Raphael Clynes. Lek, który został zastosowany, to Jakavi. Jest to preparat, który używany jest w leczeniu osób dorosłych cierpiących na włóknienie szpiku. To najrzadziej występujący nowotwór związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem wspominanego szpiku.

Nie będę się tutaj rozwodził nad samym lekiem. Skupimy się na samym badaniu. Nasz zespół naukowców miał odkryć mechanizm, który powoduje niszczenie komórek odpowiedzialnych za włosy. Pierwsze testy przeprowadzono na myszach. Zastosowano wspomniany lek. Jako, że testy te miały przynieść zadowalające efekty zaczęto je sprawdzać na ludziach. Poczatkowo badaniu poddano trzy osoby cierpiące z powodu łysienia plackowatego. Co ciekawe, przyniosły one pozytywny skutki. Z tego powodu, zespół naukowców chce dalej testować wspomniany lek. Napisałem „chce”, bo samo badanie i informacja o nim pochodzi z połowy zeszłego roku. Ciężko mi więc powiedzieć jaki jest stan na chwilę obecną.

Leczenie łysienia plackowatego

Trzeba więc będzie na tę nowa metodę poczekać. Jak wspomniałem wcześniej leczenie tego typu łysienia to problem. Stosuje się między innymi minoxidil (spotkacie się z różną pisownią tego związku), czyli ten sam składnik, który pomocny jest przy łysieniu androgenowym. Wykorzystuje się też terapię kortykosteroidową. Można również zdecydować się na fototerapię. Przy leczeniu łysienia plackowatego czasem wspomaga się konkretnymi preparatami o naturalnym składzie.

Dodaj komentarz