Prawda na temat łysienia

Leczenie łysienia

To w zasadzie nie tylko problem estetyczny, ale też i ma spory wpływ na psychikę. Nie w każdym oczywiście przypadku, ale skądś przecież wziął się pewien stereotyp łysiejącego czterdziestolatka, który kompleks z tym związany stara się w jakiś sposób sobie zrekompensować.

Z drugiej strony wskazuje się, że to kobiety bardziej przeżywają utratę włosów właśnie w warstwie emocjonalnej. Coś w tym też jest, zważwyszy na to, że to jednak dla pań fryzura ma zdecydowanie większe znaczenie niż dla panów (oczywiście to pewne uogólnienie). Wiele tracących w nadmiarze włosy osób stara się walczyć ze swoim problemem. Inni z kolei wychodzą z założenia, że nic z nim nie da się zrobić. Rzeczywistość jest nieco „bardziej skomplikowana”.

Przyczyny utraty włosów

To od nich bardzo wiele zależy. Sposób naszego działania, jak i możliwości są w dużej mierze zależne od powodu utraty włosów. Tych jest sporo. Za wypadanie włosów może odpowiadać między innymi dieta. Warto uściślić: brak konkretnych, potrzebnych fryzurze składników mineralnych i witamin. Często jest to związane też ze stresem, który ma wpływ na to co i jak jemy. Zresztą on sam też może być przyczyną utraty włosów. Łysienie może być związane z hormonami, ale też niektórymi chorobami. Również płeć jest pewnego rodzaju przyczyną (chociaż chyba lepiej napisać czynnikiem). W niektórych przypadkach, tak jak przy łysieniu plackowatym, do końca nie znamy dokładniej etiogenezy.

Jak walczy się z utratą włosów?

Ustalenie przyczyny to podstawa. Potem możemy zacząć działać. Tak naprawdę mamy spore możliwości. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na konkretną dietę mającą poprawić stan fryzury. Nie można też nie wspomnieć o całkiem pokaźnej grupie domowych sposobów. Ciężko byłoby je wszystkie zmieścić w jednym wpisie. Kolejna sprawa to prepataty, które można stosować. Je można podzielić na pewne podgrupy. Na przykład te zawierające wyłącznie naturalne składniki. Inne z kolei oparte są o najbardziej znane substancje wykorzystywane w walce z łysieniem. Mowa tutaj między innymi o finasterydzie, czy minoxidilu. W kontekście tych dwóch składników przypomniało mi się, że dzielić metody warto też pod kątem tego czy są przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn lub kobiet, czy są bezpieczne dla obu płci.

Można też zdecydować się na przeszczep. To zdecydowanie droższa metoda niż wyżej opisywane, ale też ustalmy, że nie stosuje się jej w przypadku utraty włosów w związku z dietą. Warto jednak w tej mierze zachować pewien rozsądek i ostrożność. Przykładowo wielu specjalistów odradza taki sposób przy typowych przyczynach utraty włosów u pań (np. stres.

Nie można też przemilczeć nowych technologii, które coraz śmielej są wykorzystywane. Mówię tutaj między innymi o komórkach macierzystych. Technologia nanosomowa, czy chociażby laser. I nie jest tak, że są to jakieś niedostępne dla „zwykłego” człowieka metody. Wspomniany laser to między innymi grzebień vivicomb.

Metod jak więc widać jest sporo (a wymieniłem jej dość pobieżnie, aby nie stworzyć jakiegoś elaboratu;). Każda z nich ma jakieś zalety, wady itd.

Dodaj komentarz