Poznaj właściwości mydlnicy lekarskiej

Dbaj o włosy

„Podróżując” po ścieżkach medycyny naturalnej natknąłem się – już lata temu – na tę właśnie roślinę. Ma ona ciekawe właściwości, również związane z pielęgnacją włosów. Myślę, że warto je poznać.

Mydlnica lekarska – informacje ogólne

Jej naturalnym obszarem występowania jest Europa. Znajdziecie ją też w Azji i Afryce Północnej. Całkiem spory zasięg. W Polsce występuje bardzo powszechnie. Przede wszystkim na nizinach. Rośnie nie tylko dziko, ale bywa też uprawiana.

Osiąga zwykle do 80 centymetrów wysokości. Roślina ta porasta głównie przydroża i zbocza. Jako ciekawostkę dodam, że wydziela ona specyficzny zapach. Ten ostatni przyciąga ćmy, które ją zapylają. Mydlnica kwitnie od czerwca do września.

W jaki sposób stosuje się tę roślinę?

Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami. Musicie mieć jednak świadomość, że w zasadzie mydlnica jest rośliną trującą. Dlatego na przykład zwierzęta omijają ją szerokim łukiem. Zjedzenie jej u ludzi powoduje biegunkę i wymioty. Wspomniane kłącze zawiera między innymi saponiny, a także pewne sole mineralne.

Mydlnica ma przede wszystkim działanie wykrztuśne. Po drugie ma właściwości pobudzające żołądek, a także trzustkę. Ma też wpływ na wątrobę. Dokładniej rzecz biorąc mam na myśli działanie żółciopędne.

Ciekawostką może być to, że kłącze mydlnicy może pomóc przyswajać naszemu organizmowi pierwiastki z którymi zwykle ma on spory problem. To przede wszystkim wapń i żelazo. Mydlnicę stosuje się przy zapaleniu oskrzeli. Pomocna jest przy kaszlu. Warto jednak stosować ją przy kontroli lekarza.

Mydlnica a włosy

Przede wszystkim zawiera ona sporo saponin. Oprócz wspominanych właściwości w pewnym sensie zachowują się one jako środek myjący. Mówiąc bardziej ogólnie – mydło. Dzięki nim kłącze mydlnicy bardzo się pieni. Można z niego przygotować szampon. Pomocny będzie on u osób zmagających się z nadmiernym łojotokiem.

Kłącze mydlnicy trzeba podgrzać (przygotujcie się na to, że mocno się będzie pienić). Zapach – do przeżycia. Do takiego odwaru należy dodać kilka szyszek chmielu. Oba składniki bez większego problemu kupicie w sklepie zielarskim. Dzięki temu szamponowi możecie „zyskać” czyste włosy nawet na 2 dni. To przy nadmiernym łojotoku naprawdę dużo.

Dodaj komentarz