Poznaj właściwości chmielu

Dbaj o włosy

Roślina, która przede wszystkim kojarzy się oczywiście z piwem. Ma jednak ciekawe właściwości, które okażą się pomocne również dla naszych włosów. I chociażby z tego powodu warto się chmielem zainteresować nieco bliżej.

Poznajmy tę roślinę

Od tego oczywiście zaczniemy. Nazwa chmiel odnosi się właściwie do rodzaju roślin. Zalicza się do niego nawet 5 gatunków. My skupimy się na chmielu zwyczajnym. To roślina uprawiana w Polsce. Jeśli chodzi o pochodzenie, to wskazuje się tutaj tereny Europy południowo – wschodniej a także Bliski Wschód.

W stanie dzikiem osiąga nawet do 6 metrów wysokości. Ciekawostką jest to, że szyszki chmielu zawierają te same substancje to żeńskie kwiaty tej rośliny.

Jakie ma właściwości?

Zaczniemy od umiejętności wciąż badanej, chociaż już podawanej jako pewnik. Często w formie sensacji w stylu „piwo zapobiega nowotworom?!”. Chmiel bada się faktycznie pod tym kątem. Warto zaznaczyć, że łączy się go przede wszystkim z nowotworami atakującymi głównie kobiety. Mam tutaj na myśli chociażby raka piersi. Chociaż warto wspomnieć, że niektóre z występujących w tej roślinie substancji, mają zapobiegać nowotworowi prostaty.

Ekstrakt z chmielu wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. I co ciekawe w związku z tą pierwszą właściwością prowadzi się badania nad wpływem tej rośliny na trądzik.

Jeden z związków chemicznych znajdujących się w chmielu (tzw. alfa kwasy) naukowcy łączą z infekcjami dotykającymi drogi oddechowe. W największym skrócie – roślina ta ma zapobiegać tym chorobom.

Chmiel bardzo często wykorzystuje się w naturalnych preparatach uspokajających. To roślina, która może pomóc w przypadku bezsenności. I jeśli myślicie, że to wszystkie umiejętności, to jesteście w błędzie. Chmiel ma jeszcze chociażby zapobiegać rozwojowi próchnicy.

Jak działa na włosy?

Chmiel można wykorzystać w formie płukanki. Dzięki niemu fryzura stanie się miękka i puszysta. W dużym stopniu roślina ta wzmacnia włosy. Roślinę tę można zaliczyć do grupy naturalnych sposobów powstrzymujących ich wypadanie. To jednak nie wszystko. Chmiel przyda się osobom zmagającym się z łupieżem. To też naturalny sposób na problemy ze skórą głowy (mam tutaj na myśli chociażby nadmierne wydzielanie sebum).

One thought on “Poznaj właściwości chmielu

  • To ciekawe, że chmiel może też powstrzymać rozwój próchnicy. Dobrze wiedzieć 🙂 Zamierzam zacząć stosować chmiel na włosy. Kupiłam paczkę na początek i jutro planuję zrobić wcierkę. Wcześniej dla mnie bardzo skuteczna okazała się płukanka z pokrzywy. Tu opisałam m.in jej zastosowanie: http://astrosalus.pl/fitoterapia.html Włosy wypadały mi wtedy garściami, ale po jakimś około miesiącu regularnego stosowania płukanki z pokrzywy przestały. Po płukance zawijałam je na pół godziny w folię i ręcznik. Nie spłukiwałam. Może komuś pomoże 🙂 Powodzenia

Dodaj komentarz