Ponowna wizyta w sklepie zielarskim

Dbaj o włosy

Kontynuuje temat, który rozpocząłem parę dni temu. Jeśli zmagacie się z włosami (są przesuszone, wypadają itd.), to warto zwrócić uwagę na niektóre rośliny. Mogą się okazać bardzo pomocne.

rumianek

Rumianek

W tym wypadku sprawa jest ciekawa. Z jednej strony jest koncepcja, jakoby rumianek pomagał rozjaśniać włosy. Z różnymi spotkałem się na ten temat zdaniami. Niektóre osoby twierdzą, że im pomogło. Inne z kolei zarzekają się, że rumianek w ich przypadku nie działa. Ale nie o „kolorowaniu” fryzury będziemy tutaj mówić.

Rumianek przede wszystkim łagodzi podrażnienia skóry głowy. To dość istotna informacja. Jeśli więc swędzi Was ona, do tego łuszczy się, to warto zdecydować się właśnie na rumianek. Czy roślina ta zmniejsza wypadanie włosów? Może wzmocnić ich kondycję.

lawenda

Lawenda

W zasadzie wykorzystuje się olejek z tej rośliny. Stosuje się go do wcierek. Jedną z zalet tego olejku jest to, że nie trzeba go rozcieńczać. W jaki sposób olejek lawendowy działa na fryzurę? Przede wszystkim hamuje wydzielanie łoju. To dobra informacja dla wszystkich tych, którym przetłuszczają się włosy (a w zasadzie to skóra głowy). Olejek lawendowy ma też działanie antybakteryjne. Ratuje zniszczone włosy. Wspomaga ukrwienie skóry głowy. Na pewno warto się nim zainteresować, kiedy cierpicie na łupież, ale też i łuszczycę.

aloe-vera-197383_640

Aloes

To roślina o wielu właściwościach. Polecana jest przede wszystkim na problemy skórne. Wspomaga gojenie ran, tak żeby wskazać tylko jedno zastosowanie. Jak ta roślina pomoże włosom. Najpierw zadziała na skórę głowy. Aloes ma w sobie mnóstwo istotnych składników. Mam tutaj na myśli zarówno witaminy i pierwiastki. W tej drugiej grupie znajdziecie między innymi cynk i miedź. Oba niezwykle istotne dla stanu włosów.

Jeśli chodzi o witaminy to warte wymienienia są B2 i C. Aloes łagodzi podrażnienia skóry głowy. Działa więc podobnie do lawendy. Co ciekawe roślina ta nadaje się właściwie do każdego rodzaju fryzury. To nie jest taka częsta cecha. Aloesowi przypisuje się właściwości pobudzania porostu włosów.

lipa

Lipa

Znana przede wszystkim z ratowania nas, gdy dopadnie jakaś infekcja górnych dróg oddechowych. Działa napotnie. My jednak przygotujemy z niej płukankę do włosów. Dokładniej z kwiatów lipy. Łagodzą one podrażnienia skóry głowy. Płukanka z lipy wspomaga też proces walki z przetłuszczającą się fryzurą. Może to ograniczyć ich wypadanie. Natomiast w tym wypadku raczej jako środek dodatkowy, a nie główny sposób.

Jak zrobić płukankę? 2 łyżki suszonych kwiatów zalejcie wrzątkiem (wystarczy litr wody). Przykryjcie, poczekajcie aż się zaparzy i ostygnie. Stosujcie do ostatniego płukania.

Dodaj komentarz