Pielęgnacja włosów – olejek tamanu

Dbaj o włosy

Przypomniał mi się on ostatnio i postanowiłem go dla Was opisać. Być może dla wielu osób olejek tamanu nie jest całkowicie obcy, ale na pewno i one znajdą tutaj coś dla siebie:).

tamanu

Czym jest olejek tamanu

Jest on pozyskiwany poprzez tłoczenie na zimno. To pierwsza, ważna informacja. Po drugie z wiecznie zielonego drzewa Tamanu. Czyli z czego?:) Wbrew pozorom dotarcie do informacji o nim nie jest takie proste. Łacińska nazwa oleju Calophyllum Tacamahaca wskazuje (a w zasadzie jego pierwsza część) na rodzaj określanym mianem „Gumiak”. Obejmuje on ponad 180 gatunków roślin.

Wśród nich znajduje się wspomniane drzewo. Porasta ono przede wszystkim tereny Azji południowo – wschodniej (stamtąd zresztą pochodzi). Znajdziecie je chociażby na Sri Lance. Oczywiście jeśli się tam wybierzecie:). Olej pozyskiwany jest z owoców tego drzewa. Dość ciekawie zresztą one wyglądają. Cena tego oleju może odstraszyć. Wynika ona z kilku czynników między innymi z tego, że do jego pozyskania potrzeba sporo owoców.

Działanie olejku tamanu

Przede wszystkim stosuje się go w dwóch przypadkach. W pielęgnacji skóry i włosów. Zacznę od tej pierwszej. Olej tamanu poleca się między innymi na trądzik. Jedną z jego właściwości jest działanie przeciwbakteryjne co przy tej dolegliwości jest ważną kwestią.

W ogóle olej ten wykazuje działanie antyseptyczne. Pomoże to uchronić skórę nie tylko przed bakteriami, ale też i grzybami na przykład. To kolejny „plus” opisywanego produktu.

W jaki sposób olejek tamanu działa na włosy?

Po pierwsze ma on bardzo dobroczynny wpływ na fryzurę. Można nim pielęgnować włosy kręcone. Zwłaszcza jeśli lubią Ci się one puszyć. Najlepiej wtedy nakładać na nie olej rano (przede wszystkim na końcówki). W ten sposób pozbędziesz się wspomnianego problemu. Ile nakładać oleju? Nie przesadzałbym z ilością. Myślę, że starczy kapnąć na rękę około 20 groszówką (chodzi mi oczywiście o wielkość plamy).

Olej tamanu jest polecany też w przypadku włosów cienkich. Te jak wiadomo wyglądają źle, można powiedzieć „bez życia”. W tym wypadku najlepiej będzie codziennie rano brać niewielką ilość oleju tamanu, a następnie wsmarowywać go w skórę głowy. Można też nakładać na takie włosy. Wcześniej jednak należy go rozgrzać. Może być w rękach. Uważaj z ilością bo cienkie włosy łatwo przeciążyć. Będą wtedy lecieć w dużych ilościach. I to właściwie tyle na dzisiaj. Gdzie taki olej można kupić? Chociażby w tym miejscu.

Dodaj komentarz