Pielęgnacja cienkich włosów

Dbaj o włosy

Kto nie chciałby mieć gęstej, pięknej fryzury. Pewnie ze świecą szukać. Dużo niestety łatwiej znaleźć osoby, które zmagają się z cienkimi włosami. I właśnie dzisiaj postanowiłem spróbować im pomóc. Od razu zaznaczam, że chciałbym się skupić na pewnych ogólnych zasadach, ale też oczywiście i sposobach. Nie w każdym przypadku mogą być one jednak skuteczne. Warto mieć tego świadomość.

włosy

Po pierwsze proteiny

Jeśli faktycznie macie problem z cienkimi włosami, to zacząłbym od tego. Starajcie się jednak ich używać z rozwagą. Proteiny to substancje, które można powiedzieć, budują nasze włosy. Szukać ich możecie w różnych produktach. Proteiny można podzielić na pewne grupy. Po pierwsze aminokwasy, które są niezbędne naszym włosom. To między innymi l-cysteina i arginina. Jak dobrze poszukacie, to wypatrzycie je w składach różnych produktów.

W drugiej grupie znajdują się takie proteiny jak jedwab, pszenica i mleko. I znowu bez trudu znajdziecie je w szamponach i odżywkach. Zwykle opatrzone są one dopiskiem „hydrolizowane”. Ostatnia grupa protein to tak zwane „wielocząstkowe”. W niej znajdziecie wspominaną już pszenicę , ale też żółtka jajek i kolagen. Niedobór protein jest zły (w takim wypadku włosy stają się przyklapnięte), ale i nadmiar jest zły.

Jeśli doprowadzicie do tzw. przeproteinowania, to musicie się liczyć z tym, że fryzura będzie sucha. Włosy staną się łamliwe. Często też szorstkie w dotyku.

Po drugie olejowanie

W tym wypadku spotkacie się z wieloma pomysłami. Jednym z częściej wymienianych jest olej arganowy. Parę złotych będziecie musieli wydać, ale powinno się opłacić. Dzięki niemu włosy powinny stać się miękkie i błyszczące. Przy jego pomocy można też nawilżać. Sprawdzi się jako środek przeciwko elektryzowaniu się włosów. Tak naprawdę jednak do olejowania skóry głowy można wykorzystać oliwę z oliwek.

Czy często zmieniać szampony?

To kwestia dyskusyjna. Tak samo jak temat „przyzwyczajania się” włosów do konkretnych szamponów. Spotkacie się z opiniami, że te cienkie mają bardzo często taki problem. Z drugiej strony czy naprawdę warto kupować kilka szamponów i zmieniać co jedno dwa mycie? Sprawa wydaje się być otwarta.

Czy używać odżywek?

Na pewno spotkacie się z opiniami, że w przypadku cienkich włosów lepiej ich nie używać. Nie jest to do końca prawda. Na pewno niektórych faktycznie należy unikać. Innych lepiej używać przed myciem głowy. Unikać powinniście tych, które zawierają spore ilości konserwantów i substancji podrażniających. Koniecznie należy na to zwrócić uwagę. Można też używać masek do włosów, ale również jak wspomniałem przed myciem.

Już tak na koniec dodam, że warto unikać czynników mogących powodować wypadanie włosów. Mam tutaj na myśli przede wszystkim niedobory żywieniowe. Zbyt częste odchudzanie i głodówki są niewskazane. W organizmie nie może braknąć pierwiastków i witamin ważnych dla włosów. Starajcie się też unikać nadmiernego stresu.

Dodaj komentarz