Pewne składniki odżywcze mogą znacznie zredukować wypadanie włosów u kobiet

Leczenie łysienia kobiet

Po raz kolejny zajmiemy się paniami. Dzisiaj chciałbym skupić się na pewnych składnikach, które mogą pomagać w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Punktem, który spowodował, że zdecydowałem się o tym napisać, było badanie, którego wyniki opublikowano w połowie marca bieżącego roku w Journal of Cosmetic Dermatology. Samo badanie skupiło się na wpływie suplementów na wypadanie włosów u kobiet.

badania

Dlaczego wypadają?

Zanim o samym badaniu, to parę słów o najczęściej występujących przyczynach utraty włosów u kobiet. Ostatnio pisałem między innymi o ich wypadaniu w czasie lub po ciąży. To jedna z możliwych przyczyn. Zdecydowanie częściej jednak problemem będzie stres, niewłaściwa pielęgnacja i dieta. Już więc widać doskonale, że wspomniane badanie miało sens. Stres można pokonać, niewłaściwą pielęgnacja zniwelować. Czas skupić się na składnikach, które będą pomocne w przypadku wypadania włosów.

Rola składników odżywczych

Z jednej strony to właśnie w – nazwijmy to sposób wewnętrzny – dostarczamy do organizmu istotnych dla niego „rzeczy”. Są to jak wiadomo witaminy, pierwiastki itd. Potrzebne są nam one do „normalnego” funkcjonowania. To dzięki nim również nasza skóra i jej przydatki (włosy i paznokcie) wyglądają tak, a nie inaczej. Nie zawsze dobrze. Nadmiar niektórych z nich może być dla nich szkodliwy dla włosów. Dobry przykład to witamina A. Włosy lubią ją za to w odpowiednich ilościach. Podobnie zresztą jak między innymi cynk, żelazo, czy witaminy z grupy B. Można je dostarczać również od zewnątrz. Za idealny przykład posłużą tutaj szampony mające wywoływać konkretny efekt (powstrzymać wypadanie, wzmocnić itd.). Sprawdźcie czy przypadkiem Wasze nie mają w sobie witamin.

Czas na badanie

No właśnie, wróćmy do niego. Badaniu poddano 80 kobiet. Dobrano je w sposób następujący. 40 z nich było przed menopauzą. Pozostałe po. Stworzono dwie grupy z których jednej miały być podany konkretny dodatek do szamponu do włosów. W każdej z nich było po 20 kobiet przed menopauzą i po. Co istotne – zmagały się one z nadmiernym wypadaniem włosów.

Co dodano do szamponu? Suplement w którym znalazły się pewne konkretne składniki. To między innymi witaminy C i E (doskonałe przeciwutleniacze) i likopen. W tej mieszance znalazło się też miejsce dla oleju z nasion czarnej porzeczki. W nim obecny jest między innymi kwas linolenowy.

Jakie były efekty? Cały proces trwał 6 miesięcy. Po tym czasie część kobiet zauważyło znaczne zmniejszenie ilości wypadających włosów. Dokładnie rzecz biorąc to ponad 80%. Panie wskazywały też na wzmocnienie włosów i poprawę ich gęstości. To również dość obiecujący “symptom”. W tym wypadku procent wyniósł 87.

W tym wypadku naukowcy nie wskazywali konkretnie, który ze składników mógł spowodować takie działanie. Oczywiście nie wybierali ich na ślepo. Natomiast bardziej chodziło o to, że to właśnie konkretnie dobrane składniki wywołały taki a nie inny efekt.

Dodaj komentarz