Peruki znane są od czasów Starożytnego Egiptu

Peruka to też rozwiązanie

Leczenie łysienia

Peruki znane są od czasów Starożytnego EgiptuDzisiejszy wpis wbrew pozorom dotyczy tematyki bloga chociaż peruki kojarzą się nam przede wszystkim z przebierankami, czy balami, które akurat niedługo się zaczną (wszak karnawał). Jednym u niektórych potrzeba ich posiadania wiąże się z traumatycznymi sytuacjami wynikającymi chociażby z chemioterapii, kiedy tracimy wszystkie włosy, tudzież z chorobami, które taką sytuację prokurują.

Nieco historii

Zacznijmy od tego, że peruki obecne są w kulturze już od wieków. Chyba każdemu pierwsza na myśl przychodzi Francja czasów rewolucji kiedy to charakterystyczne peruki miały między innymi ukrywać niemyte włosy (higiena w tamtym czasie nie stała na zbyt wysokim poziomie). Obecnie, głównie kojarzą się nam ze wspomnianą zabawą, ewentualnie ze sztuką (filmem i teatrem przede wszystkim). W niektórych krajach mają one znaczenie symboliczne, czy – nazwijmy to – kastowe. Tak na przykład w Anglii sędziowe noszą specyficznie wyglądające peruki. Ojczyzną peruk jest Starożytny Egipt. Największą karierę zrobiły jednak w Europie, a modę zapoczątkowała wspomniana Francja.

Rodzaje peruk

Przejdźmy jednak na kwestii informacyjnej dla osób, które naprawdę potrzebują tych peruk. W zasadzie można by podzielić takie zastępcze włosy na dwie grupy. Z jednej strony mamy takie peruki, które można określić jako: naturalne, ale z drugiej – co raczej oczywiste – sztuczne. W tym pierwszym przypadku wykonywane są one z prawdziwych włosów, dzięki temu wyglądają bardzo naturalnie. Dostępne są praktycznie w każdym kolorze i fasonie, natomiast warto pamiętać, aby wybór był jak najbardziej zbliżony do naszego naturalnego owłosienia.

Sztuczne peruki wykonywane są z materiałów, które przypominają naturalne włosy. Je również można dostać w każdym kolorze, jak długości i fryzurze. Oczywiście tak samo jak w przypadku naturalnych peruk, tak i tutaj mamy podział na męskie i kobiece rodzaje takiego zastępczego owłosienia. Różnica między naturalnymi, a sztucznymi perukami jest w cenie. Te drugie są dużo tańsze.

Jak dbać o peruki

Samo noszenie „zastępczych włosów” nie powinno sprawiać żadnego problemu. Warto – jak wspomniałem wcześniej – odpowiednio do wyglądu itd. dobrać perukę, tak aby nosiło się ją nam wygodnie i komfortowo. Istotne jest jednak też to w jaki sposób będziemy o nią dbać. Pierwszą sprawą o której warto pamiętać to to, aby nie rozczesywać włosów w naszej peruce na mokro jeśli są one proste. W przypadku jeśli są kręcona nie można tego robić nawet na sucho. Jest to bowiem fryzura „dość stała”, chociaż loki można układać (koniecznie palcami).

W przypadku peruk lepiej nie stosować również suszarek, czy lokówek bo mogą one ingerować w ich strukturę, a w konsekwencji doprowadzić do ich bezpowrotnego uszkodzenia. Wtedy niestety trzeba będzie kupić nową.

Przechowujcie peruki w suchym miejscu. Aby utrzymać z kolei w czystości można je prać ręcznie. Temperatura wody nie powinna być przekraczać 25 stopni. Do mycia używajcie zwykłego szamponu. Przez około pięć minut peruka winna leżeć w takiej wodzie. Potem suszymy ją w temperaturze pokojowej i znowu możemy ją nałożyć na głowę.

PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ: PILOXIDIL NA ŁYSIENIE

Dodaj komentarz