Parę słów o pokrzywie

Naturalne sposoby na łysienie

Możemy ją kupić, ale możemy też samemu zerwać i wysuszyć. Trzecim rozwiązaniem jest kupienie gotowych preparatów (szamponów dajmy na to), które zawierają ekstrakt z pokrzywy. Producenci już dawno zorientowali się, że warto na nią postawić. To nie dziwi, bo ma ona wiele do zaoferowania w kwestii ratowania włosów (nie tylko zresztą).

Zanim o włosach

To parę słów o samej pokrzywie. Jest to roślina tak popularna, tak wrosła w nasz krajobraz, że w zasadzie się nad nią nie zastanawiamy. Skąd się wzięła, jakie ma właściwości i gdzie ją możemy wykorzystać. Pokrzywa to roślina którą spotkamy nie tylko w Polsce. Obecna jest ona też między innymi w Ameryce północnej i Afryce.

Pokrzywa budzi się do życia wiosną. Jej liście obumierają jesienią i całą zimę spędza ona pod ziemią w postaci kłaczy. Roślina ta rozwija się w okolicy połowie marca. Z ciekawostek dodam jeszcze, że roślina ta jest wiatropylna. Kwitnie od czerwca. Pokrzywa ma wiele zastosowań, ale zaczniemy od tego, że ma działanie… toksyczne. Tak właśnie dlatego jak dotkniemy pokrzywy, to się oparzymy. Fachowo określa się to mianem dermatozy. To zapalenie skóry, powodujące pieczenie i bąble. Oczywiście szybko ono mija.

Właściwości pokrzywy

Można ją jeść. To dotyczy tylko młodej pokrzywy. Roślina ta zawiera cenne z perspektywy naszego organizmu substancje. Zresztą swojego czasu była ona częstym gościem na naszych stołach. Pokrzywa jest bogata w pierwiastki i witaminy. Zaczniemy od tych pierwszych. Znajdziemy w niej między innymi wapń, żelazo i siarkę. W kontekście włosów to na tę ostatnią trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ma też w sobie witaminę a i C. Pokrzywa wykazuje wiele właściwości. Wspomaga między innymi układ pokarmowy. Oczyszcza też drogi moczowe. W zasadzie pozwala pozbyć się z organizmu toksyn. Warto też wspomnieć, że pokrzywa wspomaga gojenie ran. Roślina ta jest również wykorzystywana w zwalczaniu tradziku.

Pokrzywa na włosy

W końcu dochodzimy do sedna sprawy. Stosujcie tylko suszoną pokrzywę. Do tego najlepiej zbierać ją, kiedy jest młoda. Z pokrzywy przygotować można płukankę. Wystarczy kilka łyżeczek suszu zalać wrzatkiem. Pod przykryciem przytrzymać kilkanaście minut do pół godziny. I gotowe. Po tym czasie można użyć ją do spłukania włosów. Następnie należy owinąć głowę ręcznikiem. Tak posiedzieć około 10 minut. Pokrzywę najlepiej stosować przy ostatnim płukaniu. Wtedy sprawdzi się najlepiej.

Pokrzywa stosowana systematycznie pozwala między innymi zmniejszyć wypadanie włosów. To oczywiście niejedyna jej zaleta. Fryzura dzięki płukance z pokrzywy stanie się wzmocniona. Możecie ją dzięki niej zregenerować. Warto myślę też wspomnieć, że pokrzywa zmniejsza przetłuszczanie włosów. Jeśli macie problem z łupieżem, to też możecie się na nią zdecydować. Oczywiście pokrzywa powinna być jedynie dodatkiem do leczenia tej przypadłości. Jak wspomniałem nie używajcie świeżej pokrzywy. Barwi;)

Dodaj komentarz