Parę słów o łysieniu telogenowym

Przyczyny łysienia

Zwykle w kontekście wypadania włosów wymienia się przede wszystkim łysienie androgenowe i plackowate. Nie ma w tym nic dziwnego. To pierwsze jest najczęściej spotykaną postacią. Łysienie plackowate z kolei, ze względu na sposób w jaki je tracimy, jest bardzo charakterystyczne.

A czym jest nasz dzisiejszy bohater? Łysienie telogenowe ma charakter niebliznowaciejący. Wypadanie włosów w jego przypadku jest rozproszone. Ciekawe są przyczyny łysienia telogenowego, bo okazuje się, że jest ich sporo.

Dlaczego wypadają?

Łysienie telogenowe zwykle pojawia się w sposób nagły. Związane jest ono z zaburzeniem cyklu życia włosa. Wydłużeniu ulega faza spoczynku (określana jako telogenowa). Bezpośredniej przyczyny nie znamy, ale już czynniki, które mogą prowadzić do tego typu łysienia, jak najbardziej. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się między innymi napięcie metaboliczne i hormonalne. Do łysienia telogenowego może prowadzić choroba w przebiegu której występuje wysoka gorączka. Ogromne znaczenie mają też czynikki stresogenne. Szczególnie o nie w dzisiejszym zabieganym świecie nie trudno. Kolejne czyniki, które warto wspomnieć, to niedobory pokarmowe i zatrucie metalami ciężkimi. Powodem wystąpienia może być też przyjmowanie niektórych leków. Jak więc widać ryzyko pojawienia się łysienia telogenowego jest spore.

Objawy?

Po pierwsze oczywiście utrata włosów. Ma ona charakter rozrzedzony i dotyczy praktycznie całej głowy. Może też wystąpić utrata brwi, a także rzęs. Zwykle jednak samej chorobie nie towarzyszą żadne inne symptomy. Z tego powodu dość trudno może być ustalić co właściwie nam jest. Ot, tracimy włosy.

Leczenie łysienia telogenowego

Najpierw zaczniemy od diagnozy. Tej dokonuje się przez biopsję skóry głowy. To powinno nam jednoznacznie wskazać źródło problemu. Można również dokonać tego przy pomocy pobierania próbek włosów. Jak leczy się łysienie telogenowe? W zasadzie wcale nie trzeba tego robić. Sam problem zwykle po prostu ustępuje po około 6 miesiącach. Tak naprawdę warto co najwyżej ograniczyć czynnik, który wywołał tę dolegliwość. Jeśli problemem były niedobory pokarmowe, to konieczna może być wizyta u dietetyka i co oczywiste, zmiana jadłospisu. Warto zadbać szczególnie o żelazo. W tym wypadku oprócz włączenia go do jadłospisu, dobrze byłoby postawić na suplementację.

Dodaj komentarz