Parafina jest stosowania do pielęgnacji włosów

Parafina szkodliwa dla włosów?

Dbaj o włosy

Parafina jest stosowania do pielęgnacji włosówMówi się, że naturalne składniki (czy też takie w których występują związki takiego pochodzenia) są w pełni bezpiecznie. Zdarzają się jednak takie, które – co ciekawe najczęściej z racji egzotycznego pochodzenia – są traktowane jako swoistego rodzaju zło, które może mieć negatywny wpływ na nasze włosy, lub też cały organizm. Są też – zdawać by się mogło zwykłe, swojskie niemal składniki – wywołujące poważne dysputy. Nie tyle na temat skuteczności, co możliwych skutków ubocznych.

I tak właśnie jest z parafiną, która ma dość różną opinię, że tak się wyrażę. Z jednej strony jest ganiona i wskazywane są jej negatywne skutki. Po drugiej, stoją ci, którzy sobie bardzo chwalą jej stosowanie, również na włosy.

Czym jest parafina

No właśnie, zacznijmy może od samego początku. Jest to mieszanina stałych alkanów. Nie przesadzajmy jednak z chemią. Parafina to produkt, który ma naturalne pochodzenie. Otrzymywana jest w trakcie destylacji ropy naftowej. Ma ona szerokie zastosowania. Oprócz tego, że jest wykorzystywana do dbania o urodę, ale również jako środek przeczyszczający. To jednak nie wszystko, bo stosuje się parafinę w przemyśle – przechowuje się w niej metale alkaiczne, czyli na przykład potas, oraz sód. Nas tu jednak najbardziej interesuje udział parafiny w walce o piękne włosy.

Gdzie znajdziecie parafinę?

Jeśli nie ma konkretnej informacji na temat tego, że znajduje się ona w składzie preparatu (dokładniej rzecz biorąc nie jest dany produkt reklamowany tekstem w stylu „jedyny kosmetyk z parafiną” itd.), to wystarczy dokładnie przejrzeć ulotkę informacyjną. Możecie parafinę spotkać pod nazwą Mineral Oil, lub Paraffin Oil. Bardzo często substancja ta jest składnikiem preparatów, które można by zamknąć w grupie: indyjskie kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Jakie działanie ma parafina?

Różne. Trzeba od razu powiedzieć, że nie w przypadku każdych włosów się sprawdzi i nie zawsze będzie miało tako samo działanie. Uogólniając jednak, można stwierdzić, że przede wszystkim włosy stają się gładkie i błyszczące. I co ciekawe, taki efekt można uzyskać już po jednokrotnym użyciu. Warto zaznaczyć, że parafina nie ma żadnych wartości odżywczych. Ma za to jeszcze parafina jedną zaletę. Może być ona stosowana do zabezpieczenia końcówek włosów przed zniszczeniem, lub też działaniem czynników zewnętrznych. Ten ostatni aspekt jest akurat niezmiernie istotny praktycznie podczas całego roku. Jak nie słońce, to wiatr, śnieg, lub deszcz.

Dlaczego parafiny stosować się nie powinno?

Jak wspomniałem, pojawiają się również głosy negujące używanie parafiny. Zacznijmy od tego, że może ona obciążać włosy, co przy fryzurze słabej, może powodować ich wypadanie. Według niektórych parafina (tutaj dla sprawiedliwości dodam, że między innymi ona) może blokować pory skóry, co faktycznie nie jest dobrym działaniem. Przez to też, może powodować pojawianie się zaskórników. Jaki jest tego efekt? To ma utrudniać regeneracją skóry, a w konsekwencji przyśpieszać jej starzenie się. Parafina ma być też stosowana jako swoistego rodzaju wypełniacz do kosmetyków. Można więc powiedzieć, że ma być swoistego rodzaju sposobem na oszukanie klienta, bo wystarczy „wrzucić” ją do składu preparatu i dzięki temu można zmniejszyć udział tych – najczęściej drogich. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, prawda leży pewnie też pośrodku. Wybór parafiny jako środka do pielęgnacji włosów pozostawiam Wam.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: WZMACNIANIE WŁOSÓW

Dodaj komentarz