Palma sabałowa, a wypadanie włosów

Leczenie łysienia

Kiedy zaczynamy je tracić w dużych i niestety odbijających się na jakości fryzury ilościach, rozglądamy się za możliwymi rozwiązanymi. Jest ich naprawdę dużo. Część z nich jest dość ryzykowna, inne sprawdzą się w tylko w przypadku konkretnej sytuacji (np. utrata włosów spowodowana nieodpowiednią dietą). Jak jest w przypadku palmy sabałowej?

źródło: wikimedia.com
źródło: wikimedia.com

Wypadałoby na początek przedstawić dzisiejszego bohatera. To roślina, której naturalne warunki to część Ameryki Północnej, a dokładniej południowe stany USA. Spotkać ją można między innymi w Oklahomie, Alabamie i na Florydzie. Palma sabałowa osiąga do 2 metrów wysokości. Uprawiana jest ona przede wszystkim jako roślina ozdobna. Co wspólnego ma z wypadaniem włosów?

Palma sabałowa i hormony

Ustalmy na początek, że owoce, które nas tutaj interesują, są dość trudno dostępne w naszym kraju. Cena też do łatwych dla portfela nie należy. Zdecydowanie łatwiej kupić ekstrakt z palmy sabałowej, np. w postaci kapsułek. Tutaj pierwsza niespodzianka. Kiedy wpiszecie w wyszukiwarkę palma sabałowa, to traficie na informację, że stosowano ją (robi się to też dalej) w leczeniu… zaburzeń układu moczowego. Obecnie, polecana jest panom jako naturalny środek zapobiegający przerostowi prostaty. Teraz dopiero zasadne jest pytanie „co to ma wspólnego z wypadaniem włosów?”. Odpowiedź brzmi: hormony. Odpowiedzialne są one i za jeden proces i za drugi. Stąd wziął się pomysł na wykorzystanie palmy sabałowej w walce z wypadaniem włosów.

Przede wszystkim ostrożnie

To powinna być podstawa przy podejmowaniu decyzji. Uważać muszą zarówno panowie i panie. Są osoby, które stosują palmę sabałową doustnie na wypadanie włosów. To jest ryzyko i warto mieć tego świadomość. Mniej inwazyjne, szczególnie dla gospodarki hormonalnej, jest zewnętrzne stosowanie, np. w postaci wcierki. Można ją łączyć z innymi roślinami. Przykładem takiej mieszanki jest wcierka z palmy sabałowej i pokrzywy. Dodać można jeszcze np. łopianu. Ma on działanie powstrzymujące wypadanie włosów. Jeśli macie owoce palmy, to lekko je natnijcie, a potem zalejcie wrzątkiem na około godzinę. Wcierkę można też wymieszać z profesjonalnym preparatem. Są też produkty, które zawierają palmę sabałową. Przykładem jest preparat Procerin. Możecie wypróbować go pod postacią kapsułek i pianki.

Efekty stosowania palmy sabałowej? Różne jak to zwykle bywa. Może zmniejszyć wypadanie, a także przetłuszczanie włosów. Mogą też pojawić się tzw. babyhair. Sporo w tej kwestii zależy od czynników indywidualnych i oczywiście powodu utraty włosów.

Dodaj komentarz