Palma sabałowa a łysienie

Leczenie łysienia

palma sabałowa wstrzymuje łysieniePrzeglądając ostatniego mojego bloga, poprawiając tu i ówdzie niektóre wpisy, szukałem w pewien sposób inspiracji do kolejnych notek. W pewnym momencie uderzyło mnie to, że kompletnie pominąłem jeden ze składników, który stosowany jest w preparatach na łysienie androgenowe. Wymieniałem między innymi minoxidil, finasteryd, a zupełnie zapomniałem o palmie sabałowej. Stąd dzisiaj taki, a nie inny wpis.

Jest to roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej i tam też zaczęła swoją leczniczą karierę. Podobnie jak minoxidil, ekstrakt z palmy sabałowej stosowano przy leczeniu całkowicie innego problemu niż łysienie. Zresztą do teraz można kupić ją jako przeznaczoną do leczenia prostaty, a w zasadzie ma ona wpływ na prawidłowe działanie układu moczowego. Nie to nas jednak tutaj interesuje, a jedynie wpływ na DHT. Badania wykazały, że palma sabałowa ma dość dużo do powiedzenie przy zmniejszaniu jego poziomu. I to jest właśnie powód dla którego zaczęto wykorzystywać ją jako składnik preparatów na łysienie androgenowe. Najczęściej jednak można go kupić w postaci suplementów diety. Jest to bez wątpienia jakiś pomysł w przypadku kiedy tracimy włosy, trzeba jednak uważać, bo niestety skutkiem ubocznym stosowania palmy sabałowej może być utrata libido ( w końcu jednak zmniejsza przecież DHT, działa na testosteron).

Roślinę tę wykorzystuje się również do popularnych wcierek (pewnego rodzaju maseczek do włosów), którymi to również można starać się powstrzymać łysienie. Różne są sposoby na ich przygotowywanie. Część osób preferuje bezpośrednie rozgniatanie nasion i zalewanie ich gorącą wodą. Po drugiej stronie stoją Ci, którzy rozpuszczają ekstrakt z palmy sabałowej w mieszance wody z alkoholem. Ten drugi sposób jest o tyle lepszy, że dużo łatwiej rozpuścić palmę sabałową. Trzeba pamiętać o tym, że zawiera ona dużo tłuszczy (zresztą przydatnych nam) i dlatego dużo ciężej jest rozpuścić ją w samej wodzie.

A już zupełnie na koniec jeszcze jedna ciekawostka związana z palmą sabałową. Można ja stosować w przypadku problemów z cerą trądzikową, gdyż ma ona właściwości regulacji wydzielania sebum. I to też jest dość istotne przy leczeniu łysienia androgenowego, które to często jest związane ze zbyt dużą ilością łoju na skórze głowy.

 

Dodaj komentarz