Oleje w pielęgnacji włosów

Dbaj o włosy

Już się w różnych tekstach pojawiały, ale przyszedł czas na zebranie ich w jednym miejscu. Jeśli pielęgnacja włosów nie jest Wam obca, to poniżej opisane oleje pewnie nie będą dla Was żadną niespodzianką. Z drugiej strony może coś będzie zaskoczeniem:).

Olej kokosowy

Zaczniemy od czego, co raczej jest oczywiste. Olej ten jest chyba jednym z częściej polecanych naturalnych sposobów do pielęgnacji włosów. Pozyskiwany jest z kopry, czyli miąższu orzechów kokosowych. Dlaczego warto zwrócić na ten olej uwagę? Chociażby dlatego, że zawiera w sobie witaminy z grupy B. Te są jak wiadomo bardzo istotne dla włosów. Olej kokosowy to też witamina E. Po pierwsze bierze on udział w procesie odbudowy włosa. Nawilża je, co też oczywiście bardzo istotne. Jeśli chodzi o widoczne efekty, to fryzura będzie miękka w dotyku i lśniąca. Olej kokosowy zapobiega rozdwojeniu końcówek.

Olej lniany

Uzyskiwany jest tłoczenia nasion lnu na zimno. Ma on dość charakterystyczny zapach. Olej lniany był i jest w zasadzie stosowany jako suplement diety. To przez zawartość kwasów tłuszczowych Omega 3. W jaki sposób olej ten pomoże na włosy? Podobnie jak opisany wyżej odbudowuje strukturę włosów. Dzięki temu można wzmocnić fryzurę. Olej lniany zapobiega rozdwajaniu końcowek.

Olej z kiełków pszenicy

To kolejny produkt na który warto zwrócić uwagę. Olej ten jest dość gęsty i dlatego nie powinno się go nakładać bezpośrednio na włosy. Lepiej wymieszać go z jakimś (np. migdałowym). W jaki sposób pomoże olej z kiełków pszenicy? Po pierwsze nawilża włosy. Oczywiście również je regeneruje. Podobnie jak inne oleje taki i ten chroni włosy przed nadmiernym przesuszeniem. Spotkałem się też z opinią, że warto na niego postawić latem. Chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Oliwa z oliwek

No jej tutaj oczywiście nie mogło zabraknąć. Oliwie przypisuje się wiele właściwości nie tylko tych związanych z włosami. Poleca się ją na przykład do pielęgnacji skóry. Stosowany jest również w dietach odchudzających. Wróćmy do włosów. Oliwa ma podobnie działanie do tych opisanych wyżej. Nawilża i chroni przed utrata wilgoci. Ma działanie regeneracyjne. Pozytywnie wpływa też na skórę głowy. W tym wypadku między innymi chroni ją przed podrażnieniami. Przypisuje się jej też zdolność eliminowania łupieżu.

Olej rycynowy

Ostatni produkt jest też zaliczany do grupy wymienianych najczęściej w kontekście ratowania włosów. Co istotne lepiej nie stosować go bezpośrednio. Jest gęsty i możemy mieć problem ze zmyciem go z głowy. Najlepiej wymieszać go podobnie jak wspominany wcześniej olej z kiełków pszenicy. Myślę, że warto pamiętać o tym, że rycyna może doprowadzić do przesuszenia włosów. Jeśli więc zdecydujecie się na jej stosowanie, to trzeba się dokładnie przyglądać fryzurze. Lepiej nakładać go na skórę głowy, a starać się omijać włosy. Najlepiej też podgrzewać ten olej przed aplikacją. Na pewno można go stosować jako jeden ze składnik odżywek do włosów. W takim wypadku bardzo dobrze się sprawdza.

Dodaj komentarz