Wypadanie włosów po ciąży

Skupimy się dzisiaj jak widać po tytule na problemie, który nie jest związany z żadną chorobą, czy kwestiami pielęgnacyjnymi. Ciąża to czas w którym wiele zmienia się w organizmie kobiety (wiem, wiem to oczywistość). Skupimy się jednak na czymś co jest niemal rutyną po urodzeniu dziecka.

Dlaczego włosy nie wypadają w ciąży?

Faktem jest to, że dla wielu kobiet nadmierna utrata włosów po ciąży jest dość traumatycznym przeżyciem. Nie ma w tym nic dziwnego. Przez czas ciąży zdążyły się przyzwyczaić do tego, że fryzura są gęstsza, niż wcześniej. Włosy wyglądają przede wszystkim na bardzo zdrowe. Są błyszczące, wręcz „bije od nich blask”. Pytanie brzmi czy w czasie włosy w nadmiernych ilościach nie wypadają?

Organizm kobiety w ciągu tych 9 miesięcy produkuje znaczną liczbę hormonów. Estrogeny znajdują się wtedy na dużo wyższym poziomie niż normalnie. To właśnie wstrzymuje tak zwaną fazę telogenową życia włosa, czyli etapem kiedy one obumierają i w naturalny sposób wypadają. Tak więc za piękną fryzurę Pań w ciąży odpowiadają estrogeny. Jak się zaraz zorientujecie mają one spory udział w nadmiernym wypadaniu włosów kobiet po urodzeniu dziecka. Dodam jeszcze, że można obrazowo to określić w taki sposób, iż estrogeny „blokują” fazę telogenową.

 Wypadanie włosów po ciąży, a karmienie piersią

I to nierzadko w bardzo dużych ilościach. Włosy wypadają w nadmiarze, a fryzura w niczym nie przypomina tej z czasu ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są estrogeny. W „normalnej” sytuacji cykl życia włosa jest mniej więcej stały. Pewne czynniki mogą na niego wpływać, ale muszą mieć spore natężenie lub długi czas działania. Tak właśnie jest w tym wypadku.

Wysoki poziom estrogenów w czasie ciąży ma między innymi wpływ na stan fryzury. To właśnie dzięki temu staje się ona zdrowsza, a włosy mocniejsze. Co istotne w tym wypadku, zmniejsza się ilość tych wypadających. Wiadomo, że w związku z cyklem życia włosów tracimy je w pewnych ilościach. W czasie ciąży w związku z jego zaburzeniem wypada ich mniej.

Po urodzeniu dziecka poziom estrogenów zaczyna spadać. Zwykle ma to miejsce 2 do 3 miesięcy po porodzie. I tutaj pojawia się problem. Włosy tracą ten swoistego rodzaju zastrzyk i zaczynają słabnąć. Konsekwencją jest ich wypadanie. Dodatkowo efekt pogarsza to, że „lecą” też, które normalnie wypadły by wcześniej. To faktycznie może wywołać spory wstrząs.

Ale wspomniany hormon nie jest jedynym, który może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów po ciąży. Drugim związkiem tego typu jest prolaktyna. Dotyczy to dwóch sytuacji. Kobiet, które karmią piersią. Wtedy to właśnie wydziela się zwiększona ilość mammotrofiny (inna nazwa). Ciekawostką jest to, że hormon ten wydzielany jest również w nadmiarze w przypadku stresujących sytuacji, bądź też tak zwanej depresji poporodowej, kiedy to występuje prawie permanentny stan stresu.

Wracając jeszcze do opisywanych wyżej estrogenów i ich niskiego powodującego nadmierne wypadanie włosów, to karmienie piersią też na to wpływ. W jaki sposób? o właśnie w czasie niego następuje blokowanie tego hormonu, to z kolei powoduje mówiąc obrazowo – zapchane odpływy pryszniców i wanien. Zazwyczaj proces ten trwa do pół roku po urodzeniu dziecka. Można oczywiście przestać karmić, ale chyba oczywiste jest co w tym przypadku jest naprawdę ważne. Zdrowie dziecka. A co z włosami? Decydować się od razu na jakiś konkretny preparat? Podjąć leczenie? Niekoniecznie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa to nadmierne wypadanie ustąpi samo. Można je oczywiście wzmacniać (włosy oczywiście, o czym będzie poniżej), ale znowu warto to skonsultować. Jeśli wypadanie będzie trwało długo, a do tego się nasili, być może problem leży gdzie indziej. Trzeba znaleźć przyczynę.

A jest ich szczerze powiedziawszy sporo. Jedną z częściej występujących sytuacji jest niedobór pewnych składników z perspektywy włosów. To grupa pierwiastków i witamin. Z tych pierwszych ważne są między innymi cynk i siarka. Jeśli chodzi o witaminy to na pewno trzeba tutaj wymienić grupę B. Porady o tym jak skonstruować jadłospis chroniący przed nadmiernym wypadaniem znajdziecie we wpisie „Dieta na fryzurę”.

Kolejnymi często występującymi przyczynami są nadmierna stylizacja i niewłaściwa pielęgnacja. Tutaj problemów może być bez liku. Zbyt częste używanie suszarki, lub prostownicy. Zły dobór szamponu nie dostosowany do problemów ze skórą głowy. O możliwych problemach sporo na moim blogu już pisałem.

Do przyczyn nadmiernego wypadania włosów zalicza się również stres, zmiany hormonalne (nie tylko te wynikające z ciąży) i pewne choroby. Nie wiem czy wiecie, ale może dochodzić do przerzedzenia fryzury w wyniku infekcji z wysoką i gwałtowną gorączką.

Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów w przypadku wyżej opisanych przyczyn? Rozwiązań jest wiele, ale ja chciałbym zwrócić szczególną uwagę na jedno. We wszelkich rankingach na wypadanie włosów króluje Locerin. Posiadający grono oddanych zwolenniczek. To preparat oparty o 16 naturalnych składników, wzajemnie uzupełniających swoje działanie. Jest on w pełni bezpieczny. Niestety, producent nie zaleca jego stosowania w ciąży i w czasie karmienia (w sumie to normalna sytuacja w przypadku różnych suplementów) Sugerowałbym więc odłożyć kurację tym specyfikiem w czasie. Za to już teraz możecie zapoznać się z moją recenzją Locerinu.

Siemię lniane na wypadanie włosów po ciąży

Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Jest ich naprawdę sporo i mają różne działanie. Wybrałem dla Was te najbardziej skuteczne domowe sposoby na wypadanie włosów dla kobiet. I jak wspominałem wcześniej skonsultujcie lekarzem.

Siemię lniane

Zacznę od ulubionego rozwiązania wielu Pań (nie tylko zresztą ich). Siemię lniane wykorzystuje się przede wszystkim do nawilżania skóry głowy. Jej przesuszenie to spory problem właśnie teraz zimą. Przygotowanie maseczki z siemienia lnianego jest banalne. Wystarczy łyżkę (do półtorej) zagotować w dwóch szklankach wody. W obu przypadkach można manipulować ilością.

Doprowadzić do wrzenia i poczekać aż całość przyjmie konsystencję gluta. Nakładać na włosy. Trzymać do godziny, a następnie umyć głowę. Siemię lniane pomoże też w sytuacji, gdy Wasza fryzura się elektryzuje.

Olej łopianowy

To jeden z częściej polecanych domowych sposobów na wypadanie włosów u kobiet. Zresztą łopian ma dużo więcej właściwości. Nas interesuje to, że zawiera w sobie sporo siarki. Pierwiastka bardzo ważnego dla fryzury. Olejowanie przy użyciu łopianu pozwala przede wszystkim ograniczyć nadmierne wypadanie włosów. Po drugie pomaga ono też pozbyć się łupieżu. Olej starajcie się wcierać w skórę a nie w same włosy. Następnie owińcie głowę ręcznikiem. I poczekajcie około godziny (można nieco dłużej).

Płukanka z pokrzywy

Ta akurat bardzo często przewija się w tekstach o domowych sposobach na wypadanie włosów u kobiet. I nie ma w tym nic dziwnego, bo ma ogromne właściwości. To między innymi dzięki obecności krzemionki. Przygotowanie płukanki z pokrzywy jest banalne. Wystarczy susz z tej rośliny zagotować. Potem nieco przestudzić. Można jej używać podczas mycia głowy. Do ostatniego płukania. Pokrzywa jest też składnikiem najczęściej wybieranych tabletek na wypadanie włosów. Tak jest w przypadku wspominanego preparatu Locerin 

Nasiona kozieradki

To z kolei domowy sposób wymieniany również w kontekście wspomagania porostu włosów. Jest w tym aspekcie niezwykle skuteczny. W sklepie zielarskim kupcie sobie zmielone nasiona kozieradki. Płaską łyżeczkę z nimi zalejcie 200 ml wrzątku. Poczekajcie parę minut. Odsączcie płyn i macie gotowe do używania. Płyn należ wcierać w skórę głowy. Będzie ona Wam przez jakiś czas pachniała grillowanym kurczakiem (taki urok kozieradki), ale potem wystarczy umyć głowę. W przypadku tego sposobu efekty powinni pojawić się po 2-3 tygodniach regularnego stosowania.

Cebula - sposób na wypadanie włosów po ciąży

Cebula  

To zdecydowanie domowy sposób na wypadanie włosów po ciąży. Nie chcecie chyba wychodzić z zapachem cebuli unoszącym się nad głową:). Sok z cebuli jest bardzo często polecanym sposobem. I banalnym w przygotowaniu. Wystarczy zetrzeć cebulę. Uzyskany płyn wcieracie w skórę głowy. I to podstawowa wersja. Można do niej dodać między innymi wspominany olej łopianowy. Cebula swoje właściwości (wspomaga też porost włosów) zawdzięcza sporej ilości siarki.

Miód

To jeden z częściej polecanych domowych sposobów. Nie tylko na wypadnie włosów. Generalnie rzecz biorąc jest on stosowany do poprawy urody. Miód ma między innymi działanie przeciwbakteryjne. Dlatego jest stosowany na trądzik. Miód ma właściwości nawilżające i to nas tutaj bardzo interesuje. Pomoże poradzić sobie z przesuszoną skórą głowy. A ta ostatnia bardzo często kończy się nadmiernym wypadaniem włosów.

Miód zwykle jednym ze składników takich domowych sposobów. Można go na przykład pomieszać z cynamonem (chociaż z tym ostatnim bym uważał, bo może podrażniać skórę głowy), albo żółtkiem. Albo z olejem rycynowym.

Jajka

Dokładniej rzecz biorąc żółtka. Białka przydadzą się przy nadmiernym łojotoku skóry. Żółtko to sprawdzony domowy sposób na nadmierne wypadanie włosów u kobiet. Z jednym „ale”. Jeśli macie naprawdę osłabioną fryzurę, żółtko może być problemem. Obciąża włosy. Dlatego najpierw trzeba fryzurę wzmocnić. Domowa maseczka z jajka jest banalna do przygotowania. Składniki znajdujące się w żółtku między innymi nawilżają, odżywią i spowodują, że włosy staną się miękkie. Do rozbełtanego żółtka można dodać jeszcze na przykład mąkę ziemniaczaną.

Lucerna siewna

Znacie tę roślinę? Wiedzieliście, że zalicza się ją do naturalnych domowych sposobów na wypadanie włosów. Nie tylko u kobiet. Dlaczego lucerna jest pomocna? Wpływa między innymi na strukturę włosów. W widoczny sposób poprawia ich wygląd. Ale to nie wszystko. Lucerna siewna odpowiada za utrzymanie naturalnego koloru fryzury. Kurację przy pomocy tej rośliny poleca się w przypadku osłabienia tej ostatniej.

Ocet jabłkowy

Chętnie stosowany w czasie odchudzania. Polecany też jako rozwiązanie na trądzik. Dlaczego zaliczany jest do domowych sposobów na wypadanie włosów dla kobiet? To dzięki właściwościom przywracającym równowagę skóry głowy. A ma to ogromne znaczenie przy osłabionej fryzurze. To jednak nie wszystko. Ocet jabłkowy pozwoli zamknąć łuski włosów. A to spowoduje, że staną się one sypkie i błyszczące. A przy okazji – co wcale nie jest najmniej istotne – bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *