Fakty i mity na temat wypadania włosów u kobiet

Generalnie rzecz biorąc, istnieje wiele niedopowiedzeń, czy wręcz nieprawdziwych informacji dotyczących tematyki związanej z włosami (nie tylko wypadania, ale i pielęgnacji). Zaczniemy od prawdziwych informacji

Fakty o  kobiecych włosach

Fakt 1 – Dieta szkodzi włosom

Dokładniej rzecz ujmując skonstruowana w nieodpowiedni sposób. O czym zresztą będzie też poniżej w jednym z mitów. Jednym z częściej pojawiających się problemów związanych z żywieniem i wypadaniem włosów jest nieprawidłowe odchudzanie. Mówiąc najprościej – przewlekłe głodówki.

Fakt 2 – Wypadanie włosów ma wiele przyczyn

Nie zawsze oczywistych i działających w pełnym wymiarze. O czym również będzie poniżej. Też warto mieć świadomość, że znajomość tych przyczyn daje nam szansę na rozwiązanie problemu nadmiernego wypadania włosów. To nie tylko wyżej wymieniona dieta, ale również też na przykład efekt nadmiernej stylizacji fryzury.

Fakt 3 – Włosy „lubią się” nawadniać

A dokładniej brzmi to tak, że nieważne czy masz problem z suchą skórą głowy i fryzury, czy też nie, koniecznie musisz pamiętać o nawilżaniu. Można to robić przy pomocy gotowych preparatów ale i domowych sposobów. Te ostatnie bardzo skutecznie pomagają przy nadmiernym wypadaniu włosów. I warto je stosować:).

Mity na temat wypadania włosów u kobiet

Mity na temat wypadania włosów  u kobiet

Mit 1. Łysienie to problem wyłącznie mężczyzn

To oczywiście nieprawda. Nie mówimy tutaj o wypadaniu włosów powodowanym niewłaściwą pielęgnacją (przesuszanie, farbowanie itd.), tylko faktycznie o łysieniu. Co prawda, androgenowe kojarzone jest przede wszystkim z mężczyznami, ale może ono pojawić się również u kobiet. Wygląda w tym przypadku inaczej. Pierwszym sygnałem problemu jest zwykle poszerzający się przedziałek. Kolejnym etapem jest coraz bardziej wyraźna utrata włosów w okolicy ciemieniowej i czołowej. Następnie dochodzi do pojawienia się prawie całkowicie łysych miejsc. Łysienie jest rozlane i bardzo często przebiega etapowo. Tak przy okazji to też obaliłem tutaj inny, często występujący mit, że u pań włosy wypadają tak samo jak u mężczyzn.

Mit 2 Testosteron powoduje wypadanie włosów

W zasadzie to nie tyle mit, co pewne uogólnienie lub też niedopowiedzenie. Sam testosteron nie powoduje utraty włosów. Problemem jest dihydrotestosteron. To aktywna forma tego hormonu. Przy jego powstawaniu może dochodzić do uszkodzeń struktur bezpośrednio odpowiedzialnych za tworzenie włosa. Można powiedzieć, że problemem jest słaba odporność organizmu na działanie dihydrotestosteronu.

Mit 3 Pigułki antykoncepcyjne powodują wypadanie włosów

W tym wypadku znowu mamy do czynienia z pewnego rodzaju niedopowiedzeniem. Owszem są  preparaty zawierające gestageny (to syntetyczne pochodne progesteronu), które imitują androgeny, ale nie oznacza to od razu, że będą powodować one łysienie. Na tej zasadzie każdorazowe wahnięcie „męskich” hormonów by to powodowało. Na pewno uważać powinny panie, które mają predyspozycje genetyczne (rodzinne) do takiej przypadłości.

Mit 4 Włosy tracimy na zawsze

Nie jest to prawda. Za najlepszy przykład posłuży tutaj wypadanie włosów spowodowane przez niewłaściwą dietę. Zwykle taka sytuacja dotyczy osób, które próbują się odchudzić w radykalny sposób. Problemem może być też niedobór niektórych składników. Najczęściej dotyczy to siarki, żelaza, cynku i witamin z grupy B. W takim przypadku po pierwsze trzeba uzupełnić niedobory danych składników. Oczywiście wypadania włosów nie powstrzymacie w ten sposób z dnia na dzień. Zwykle potrzeba około 3 miesięcy kuracji.

Mit 5 – Stres, a łysienie

W zasadzie to niedopowiedzenie. Bardzo często spotkać się można ze stwierdzeniem „stres powoduje wypadanie włosów”. Jest to pewnego rodzaju uogólnienie, które i mi zdarzyło się użyć. Czas jednak wyjaśnić całą sprawę. Stres może wywołać nadmierne wypadanie włosów. Nie mówimy tutaj jednak o sytuacji w której czynnik działa krótkotrwale. Upraszczając kłótnia małżeńska, czy trudna rozmowa z szefem, tego nie spowoduje. Jeśli jednak stres jest długotrwały, to już inna sprawa. Pewną ciekawostką jest to, że my sami nie musimy się denerwować, ale nasz organizm już owszem. Stresem dla niego można nazwać chorobę. Jest szansa, że po pewnym czasie od niej, włosy będą wypadać w nadmiarze. Nie zawsze jednak jest to zauważalne.

Mit 6 – Tylko starsze kobiety łysieją

To z kolei związane jest z przekonaniem, że tylko zaburzenia hormonalne w czasie menopauzy, mogą powodować utratę włosów. Faktem jest, że w tym czasie, kiedy estrogeny przestają „bronić” fryzury, to pojawia się przerzedzenie, a konsekwencją może być łysienie. Tyle, że zaburzenia hormonalne, mogą pojawić się dużo wcześniej i też będą skutkowały problemami z włosami. Oczywiście nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Też warto mieć tego świadomość.

Mit 6 – Słońce szkodzi włosom

I tak i nie. Lepiej zadbać o ochronę fryzury latem. Tak na wszelki wypadek. W połączeniu ze słoną wodą promienie słoneczne mogą faktycznie powodować przesuszanie włosów. A kto z nas nie lubi w upale wskoczyć do zimnej wody? Z drugiej jednak strony, słońce uczestniczy w syntezie witaminy D. To, nie dość, że składnik niezbędny chociażby dla układu kostnego, to i dla włosów. Ma ona między innymi związek z z procesem ich wzrostu. Warto o tym pamiętać.

Mit 7 – farbowanie = łysienie

Aż tak źle nie jest. Owszem, częste farbowanie może prowadzić do osłabienia włosów. To w konsekwencji skutkuje ich wypadaniem w nadmiarze. Może to prowadzić do przerzedzenia. Dotyczy to jednak nie tylko farbowania. Osłabienie włosów może być związane z częstym suszeniem, stosowaniem prostownicy, czy traktowaniem fryzury lakierem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że to czy włosy z tego powodu będą wypadać, jest związane z wieloma czynnikami.

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *