Mity na temat łysienia kobiet cz. 1

Łysienie u kobiet

Generalnie rzecz biorąc, istnieje wiele niedopowiedzeń, czy wręcz nieprawdziwych informacji dotyczących tematyki związanej z włosami (nie tylko wypadania, ale i pielęgnacji). Dzisiaj skupimy się jedynie na paru związanych z kobietami. Cześć druga wkrótce;). 

lsniace włosy sa oznaką zdrowia

Mit 1. Łysienie to problem wyłącznie mężczyzn

To oczywiście nieprawda. Nie mówimy tutaj o wypadaniu włosów powodowanym niewłaściwą pielęgnacją (przesuszanie, farbowanie itd.), tylko faktycznie o łysieniu. Co prawda, androgenowe kojarzone jest przede wszystkim z mężczyznami, ale może ono pojawić się również u kobiet. Wygląda w tym przypadku inaczej. Pierwszym sygnałem problemu jest zwykle poszerzający się przedziałek. Kolejnym etapem jest coraz bardziej wyraźna utrata włosów w okolicy ciemieniowej i czołowej. Następnie dochodzi do pojawienia się prawie całkowicie łysych miejsc. Łysienie jest rozlane i bardzo często przebiega etapowo. Tak przy okazji to też obalilem tutaj inny, często występujący mit, że u pań włosy wypadają tak samo jak u meżczyzn.

Mit 2 Testosteron powoduje wypadanie włosów

W zasadzie to nie tyle mit, co pewne uogólnienie lub też niedopowiedzenie. Sam testosteron nie powoduje utraty włosów. Problemem jest dihydrotestosteron. To aktywna forma tego hormonu. Przy jego powstawaniu może dochodzić do uszkodzeń struktur bezpośrednio odpowiedzialnych za tworzenie włosa. Można powiedzieć, że problemem jest słaba odporność organizmu na działanie dihydrotestosteronu.

Mit 3 Pigułki antykoncepcyjne powodują wypadanie włosów

W tym wypadku znowu mamy do czynienia z pewnego rodzaju niedopowiedzeniem. Owszem są  preparaty zawierające gestageny (to syntetyczne pochodne progesteronu), które imitują androgeny, ale nie oznacza to od razu, że będą powodować one łysienie. Na tej zasadzie każdorazowe wahnięcie „męskich” hormonów by to powodowało. Na pewno uważać powinny panie, które mają predyspozycje genetyczne (rodzinne) do takiej przypadłości.

Mit 4 Włosy tracimy na zawsze

Nie jest to prawda. Za najlepszy przykład posłuży tutaj wypadanie włosów spowodowane przez niewłaściwą dietę. Zwykle taka sytuacja dotyczy osób, które próbują się odchudzić w radykalny sposób. Problemem może być też niedobór niektórych składników. Najczęściej dotyczy to siarki, żelaza, cynku i witamin z grupy B. W takim przypadku po pierwsze trzeba uzupełnić niedobory danych składników. Oczywiscie wypadania włosów nie powstrzymacie w ten sposób z dnia na dzień. Zwykle potrzeba około 3 miesięcy kuracji.

Dodaj komentarz