Minoxidil na łysienie

Preparaty na łysienie

Ostatnio było przede wszystkim o naturalnych sposobach na wypadanie włosów i diecie, która ma naszą fryzurę wspomagać, stąd dzisiaj skupimy się na preparatach na łysienie. Dokładniej rzecz biorąc na jednym z popularniejszych składników – minoxidilu.

Zaczniemy od tego, że jest on obecny w zasadzie tylko w preparatach leczących łysienie androgenowego (określanego też mianem męskiego). Ciekawostką jest to, że stosować go mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety cierpiące na tę przypadłość. To w przypadku składników preparatów na łysienie wcale takie oczywiste nie jest. To nawet w zasadzie rzadkość.

minoxidil

Lek na nadciśnienie

Tak, to nie pomyłka. Pierwotnie minoxidil (spotkacie się również z nazwą minoksydyl, Minoxidilum) był stosowany jak lek na tę dolegliwość. Dotyczyło to przede wszystkim ciężkich przypadków nadciśnienia. Potem okazało się, że stosowany doustnie ma szereg objawów ubocznych, takich jak chociażby “wzmacnianie” symptomów choroby wieńcowej i został praktycznie wycofany. W tak zwanym międzyczasie jednak zauważono, że ma on pozytywny wpływ na łysienie typu męskiego. Stosowany w kuracji działa stymulująco na mieszki włosowe. Efekt w postaci odrastających włosów to czas 4 do 6 miesięcy. Po 60 dniach z kolei na nastąpić zatrzymanie ich utraty. To oczywiście czas uśredniony. Warto też wspomnieć, że minoxidil cudownym lekiem na łysienie nie jest, ale z 2 strony czy takowy istnieje? 100% skuteczności nie ma żaden preparat.

Minoxidil ma też pewne niepożądane skutki i o tym też warto wiedzieć. W miejscu aplikacji preparatu który go zawiera może pojawić się: zaczerwienienie, swędzenie i suchość skóry. Czasem reakcje alergiczne.

Preparaty zawierające Minoxidil

W Polsce składnik ten występuje w dwóch stężeniach: 2% i 5%. Ciekawostka jest to, że w Stanach Zjednoczonych można kupić preparaty z 15%. Jednym z pierwszych, a na pewno najbardziej znanym produktem z minoxidilem był Rogaine. Steżenie wynosiło w nim 2%. Pierwotnie sprzedawany był on na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Europie z kolei spotkać się można było z nazwą Regaine.

Obecnie istnieje co najmniej kilka preparatów, które mają w sobie minoxidil. Z tych bardziej znaynch wymienić można Loxon (on na przykład występuje w stężeniu 2 i 5 procent), NR-07 , piloxidil czy Foligan (to preparat dla kobiet).

Dodaj komentarz