Minoxidil i Aminexil SP94 – czego się po nich spodziewać?

Dwa składniki, które sporo łączy, a dzieli przede wszystkim „wiek”. Oba związane są z wypadaniem włosów. Każdy z nich ma swój „wpływ” na stan naszej fryzury. Można je spotkać w różnych preparatach. W jednym występowały nawet razem. Zacznę od historycznie starszego minoxidilu. Z racji wieku należy mu się pierwszeństwo;)

 

Minoxodil

Już się tutaj pojawił, więc przedstawienie ograniczę do niezbędnego minimum. Po raz pierwszy o minoxidilu świat usłyszał w kontekście leczenia ciężkich przypadków nadciśnienia tętniczego. W takich wypadkach był właśnie wykorzystywany. „Był”, bo miał sporo skutków ubocznych, takich jak nasilanie objawów choroby wieńcowej. Skutkiem czego w momencie gdy pojawiły się leki bez nich, minoxodil przestał być potrzebny. W tzw. międzyczasie zauważono jednak, że ma on pewien wpływ na stan włosów. Dokładniej rzecz biorąc działa stymulująco na mieszki włosowe. Kuracja w tym wypadku trwa przynajmniej pół roku. Pierwsze efekty są zwykle widoczne po 2 miesiącach. Dotyczą zahamowania wypadania włosów. Bezpieczne steżenie minoxidilu dopuszczone na terenie Uni Europejskiej to 2% i 5%. I takie też produkty dostępne są w naszym kraju. Minoxidil występuje między innymi w Piloxidiu i Loxonie. W tym drugim przypadku pewną ciekawostką jest to, że w Stanach Zjednoczonych gdzie ten produkt też można kupić, minoxidil ma stężenie 12%.

Aminexil

To składnik, który opatentowany został później. Jakie jest jego działanie? Przede wszystkim amienxil wpływa na metabolizm mieszków włosowych. W jaki sposób? Po pierwsze, korzeń włosa jest przytwierdzony tzw. wiązaniami kolagenowymi. W momencie, kiedy te ostatnie ulegną z jakiegoś powodu degradacji, to można powiedzieć dochodzi do poluzowania się włosa. Efekt? Wypadanie. Celem działania aminexilu jest ponowne umocowanie cebulki włosowej. Wpłynięcie na jej ukorzenienie. Aminexil ma też poprawiać dotlenienie, a więc de facto dostarczanie substancji odżywczych.
Przypisuje się mu między innymi powstrzymywanie przerzedzania się fryzury i redukowanie kruchości włosów. Co ciekawe substancja ta może być stosowana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. To takie częste w przypadku preparatów na łysienie nie jest. Zwykle jednak składników wykorzystywanych w produktach dla meżczyzn, kobiety powinny się wystrzegać. Z kolei w przypadku panów „żeńskie” preparaty po prostu nie zadziałają.

Gdzie można znaleźć aminexil? Jest on jednym ze składników między innymi w ampułkach L’Oreal Aminexil Advanced. Firma pewnia Wam znana. Działanie to przede wszystkim zmniejszenie wypadania włosów.

Wspomniałem na początku o preparacie, który zawiera minoxidil i aminexil w jednym. To Spectral.DNC. W jego przypadku minoxidil był w steżeniu 5%. Napisałem był, bo preparat ten jest obecnie niedostępny.

Pawel

Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *