Minoxidil – cudowny składnik preparatów na łysienie?

Leczenie łysienia

Minoxidil na łysienie androgenoweDzisiaj ostatni z serii artykułów, które roboczo można by zatytułować „Najpopularniejsze składniki preparatów na łysienie”. Było już o finasterydzie, wcześniej o palmie sabałowej, a teraz czas na minoxidil – zdecydowanie najbardziej znany z wyżej wymienionych związków.

Substancja którą dzisiaj się zajmę jest przeznaczona w zasadzie tylko i wyłącznie do leczenia łysienia androgenowego co ciekawe, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. A to dość rzadkie w przypadku związków występujących w preparatach tego typu. Natomiast jak w przypadku pozostałych opisywanych już przeze mnie, minoxidil również pierwotnie stosowany był na całkowicie inne schorzenie. Początkowo był on składnikiem leków na nadciśnienie. W trakcie jednych z badań, które nad nim przeprowadzono zauważono, że ma jego główne działanie wpływa również na stan włosów. Wtedy to można powiedzieć rozpoczął się szał na ten składnik. Pierwszym preparatem na łysienie, który go zawierał był Rogaine. A przynajmniej pierwszy jaki ja pamiętam. Nawet w polskiej telewizji lata temu była w pasmie telezakupów puszczana reklama tego środka.

No dobrze – zapyta ktoś – ale jak ten minoxidil działa i czy naprawdę jest tak skuteczny? Zacznę od pierwszej części pytania. Przede wszystkim związek ten powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych (co przy leczeniu nadciśnienia rozumie się „samo przez siebie”). To w pewnym stopniu również wpływa na skórę głowy i mieszki włosowe. W przypadku tych ostatnich następuje ich wzmocnienie i mineralizacja. To raczej proste: szersze naczynia krwionośne to większa ilość witamin i związków, które naszych włosom są potrzebne.

Czy minoxidil działa? Wszystko tak naprawdę zależy od cech indywidualnych, ale bez wątpienia preparaty z tym związkiem sporej grupie ludzi pomogły. Oczywiście też nie jest tak, że każdy z tych produktów będzie działał. Raczej należy skupiać się na tych najbardziej znanych (przykra sprawa: nie zawsze tanich). W Polsce minoxidil występuje w dwóch stężeniach : 2 % i 5%. Kiedyś podawano go doustnie, ale występowało zbyt dużo skutków ubocznych. Dawka, która znajduje się w preparatach na łysienie jest bez wątpienia mniej skuteczna, niż taka przyjmowana bezpośrednio w postaci tabletek, ale przynajmniej zmniejszono ryzyko negatywnego działania minoxidilu.

 

Produkty jakie wykorzystują Minoxidil? Wspominany przeze mnie Rogaine, NR-07, Loxon (zawiera 5% stężenie) i Piloxidil (ten z kolei zawiera 2% stężenie składnika.

 

Dodaj komentarz