Miedź – co ma wspólnego z włosami?

Porost włosów

Spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj na tak właśnie postawione pytanie. Zwykle w kontekście fryzury wymienia się inne składniki, takie jak chociażby cynk, czy witaminy z grupy B. Miedź w różnego rodzaju tekstach jest zwykle pomijana. Naprawimy więc ten błąd.

Czym jest miedź?

Jak zwykle u mnie zaczynamy ogólnych informacji na temat głównego bohatera. Ktoś może powiedzieć “ale co to za głupie pytanie”. Miedź przecież jest jak wiadomo pierwiastkiem. Chciałem jednak nieco więcej na ten temat napisać:). Miedź należy do grupy metali przejściowych. Ma on ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego świata. Wiem, że brzmi to dość „górnolotnie”, ale to prawda. To właśnie miedź (a właściwie jeden z jego stopów) miała związek z jedną z ważniejszych epok w historii ludzkości. Mowa o tzw. brązie (mniej więcej 3500 p.n.e. – 1200 p.n.e.).

Przejdźmy do tego co miedź robi w naszym organizmie. A jest ona dla nas niezbędny. Przede wszystkim bierze udział w wielu enzymach. Miedź jest potrzebna między innymi do tworzenia czerwonych krwinek. Już samo to powinno Was przekonać, że ten pierwiastek jest niezwykle istotny. To jednak nie wszystko. Miedź bierze też udział w przesyłaniu impulsów nerwowych. Wchodzi też w skład pewnego enzymu, który ma działanie przeciwutleniające. Niszczy więc nadmiar wolnych rodników. Ten ostatni może mieć negatywny wpływ na cały nasz organizm. Miedź ma związek z niektórymi hormonami i tkanka łączną.

Jaki ma wpływ na włosy?

Można go opisać słowem „spory”. Łodyga włosa zbudowana jest z keratyny. Należy ono do grupy białek prostych. Z keratyną związana jest siarka. A co z tym wszystkim wspólnego ma miedź? Sporo jak wspomniałem. Otóż pierwiastek ten steruje „implantowaniem” siarki do tego białka. To dzięki jonom miedzi cały proces może być przeprowadzony. W skali makro będzie to lepiej widać. To właśnie miedź odpowiada za sprężystość włosów. To jednak nie wszystko. Wskazuje się również, że to właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za kolor naszej fryzury. Oczywiście nie bezpośrednio. Jak wiadomo za naturalny kolor odpowiadają melanocyty. Są to komórki, które wytwarzają melaniny. Nie będę Was zanudzał szczegółami, dość powiedzieć, że niedobór miedzi może mieć poważne skutki. Jednym z nich będzie zaburzenie produkcji melaniny.

Co jeszcze warto wiedzieć o miedzi?

No przede wszystkim, gdzie możemy ją spotkać. Pierwiastek ten znajdziemy między innymi w wątróbce, ale i ostrygach i drożdżach. Jak więc widać, dość „różne” produkty. Pewne ilości miedzi są też w pestkach słonecznika i suszonych pomidorach.

Myślę, że warto wspomnieć o tym, co może powodować niedobór miedzi. Otóż koniecznie trzeba zwrócić na szczególną uwagę na ilość produktów mlecznych w diecie. Ich nadmiar może utrudnić wchłanianie miedzi. Kolejna sprawa to siarka. Jeśli będziemy jeść zbyt dużo produktów zawierających związki tego pierwiastka, to też możemy mieć problem z wchłanianiem miedzi. Musimy więc uważać na cebulę, czosnek, kapustę i kalafiora. Nie można ich jednak unikać, bo… mają pozytywny wpływ na włosy;).

Dodaj komentarz