Miedź na włosy – jak działa? Właściwości, efekty

Spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj na tak właśnie postawione pytanie. Zwykle w kontekście fryzury wymienia się inne składniki, takie jak chociażby cynk, czy witaminy z grupy B. Miedź w różnego rodzaju tekstach jest zwykle pomijana. Naprawimy więc ten błąd.

Miedź – czym jest?

Jak zwykle u mnie zaczynamy ogólnych informacji na temat głównego bohatera. Ktoś może powiedzieć “ale co to za głupie pytanie”. Miedź przecież jest jak wiadomo pierwiastkiem. Chciałem jednak nieco więcej na ten temat napisać:). Miedź należy do grupy metali przejściowych. Ma on ogromną rolę w funkcjonowaniu naszego świata. Wiem, że brzmi to dość „górnolotnie”, ale to prawda. To właśnie miedź (a właściwie jeden z jego stopów) miała związek z jedną z ważniejszych epok w historii ludzkości. Mowa o tzw. brązie (mniej więcej 3500 p.n.e. – 1200 p.n.e.).

Właściwości miedzi

Praca mózgu

W dużym stopniu to właśnie od miedzi zależy jego funkcjonowanie. Drugim ważnym pierwiastkiem jest żelazo (o którym ostatnio pisałem, więc możecie sprawdzić jakie ma właściwości). Miedź bierze udział w transporcie tlenu. Razem właśnie z żelazem. Istotną informacją jest to, że miedź związana jest z natlenieniem tkanki nerwowej. Od tego pierwiastka w pewnym stopniu zależy nasza zdolność zapamiętywania, kreatywność a także umiejętność myślenia.

Choroby serca

Badania, które przeprowadzono zaraz po II Wojnie Światowej wykazały pewną zależność między miedzią, a tym narządem. Powiązano niedobór miedzi z chorobami sercowo – naczyniowymi. Ma to związek z pewnymi enzymami i jonami tego pierwiastka. I dlatego na niedobór tego pierwiastka nie można sobie pozwolić.

Chroni organizm przed wolnymi rodnikami

Ta jedna umiejętność daje sporo właściwości. Nadmiar wolnych rodników w naszym organizmie to wiele negatywnych sygnałów. Jednym z częściej wymienianych jest szybsze jego starzenie się. Będzie to widoczne na zewnątrz (a więc na skórze), ale prawdziwe problemy dzieją się w poszczególnych narządach organizmu. Wolne rodniki powodują szybsze starzenie się komórek i ich obumieranie. To ma przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Chociażby wspominanego wyżej mózgu. Będzie on po prostu działał mniej sprawnie.

Jeśli chodzi o źródła miedzi to na pewno warto do diety włączyć nasiona słonecznika, wątróbkę, otręby pszenne i płatki owsiane.

Miedź – wpływ na włosy

Można go opisać słowem „spory”. Łodyga włosa zbudowana jest z keratyny. Należy ono do grupy białek prostych. Z keratyną związana jest siarka. A co z tym wszystkim wspólnego ma miedź? Sporo jak wspomniałem. Otóż pierwiastek ten steruje „implantowaniem” siarki do tego białka. To dzięki jonom miedzi cały proces może być przeprowadzony. W skali makro będzie to lepiej widać. To właśnie miedź odpowiada za sprężystość włosów. To jednak nie wszystko. Wskazuje się również, że to właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za kolor naszej fryzury. Oczywiście nie bezpośrednio. Jak wiadomo za naturalny kolor odpowiadają melanocyty. Są to komórki, które wytwarzają melaniny. Nie będę Was zanudzał szczegółami, dość powiedzieć, że niedobór miedzi może mieć poważne skutki. Jednym z nich będzie zaburzenie produkcji melaniny.  Pierwiastek ten do tego stopnia jest ważny przy łysieniu, że znajdziecie go w najlepszych preparatach na ten męski problem (jest on obecny w Profolanie).

Co jeszcze warto wiedzieć o miedzi?

No przede wszystkim, gdzie możemy ją spotkać. Pierwiastek ten znajdziemy między innymi w wątróbce, ale i ostrygach i drożdżach. Jak więc widać, dość „różne” produkty. Pewne ilości miedzi są też w pestkach słonecznika i suszonych pomidorach.

Słonecznik - źródło miedzi

Myślę, że warto wspomnieć o tym, co może powodować niedobór miedzi. Otóż koniecznie trzeba zwrócić na szczególną uwagę na ilość produktów mlecznych w diecie. Ich nadmiar może utrudnić wchłanianie miedzi. Kolejna sprawa to siarka. Jeśli będziemy jeść zbyt dużo produktów zawierających związki tego pierwiastka, to też możemy mieć problem z wchłanianiem miedzi. Musimy więc uważać na cebulę, czosnek, kapustę i kalafiora. Nie można ich jednak unikać, bo… mają pozytywny wpływ na włosy;).

Pawel
Tematyką ochrony męskich i damskich fryzur zajmuję się od dobrych kilka lat. Mój młody wygląd zawdzięczam głównie swoim mocnym włosom:)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*