Mam suche włosy. Co robić?

Dbaj o włosy

Sporo osób zadaje sobie takie właśnie pytanie. Jako że idzie lato, będzie ich coraz więcej. Spróbujmy więc odpowiedzieć sobie na takie pytanie. Co zrobić, jak je ratować i czy istnieje ryzyko, że zaczniemy tracić włosy w dużych ilościach.

wlosy

Zaczniemy od tego ostatniego tematu. Oczywiście, że takie ryzyko istnieje. Jak zawsze:). Tak jak jednak w wielu innych przypadkach nie oznacza to, że w ogóle zauważymy utratę włosów. I że faktycznie się ona pojawi. Od razu chciałbym wyjaśnić pewną sprawę. Włosy suche mogą być nie tylko przez konkretne czynniki (dajmy na to farbowanie, czy nieodpowiedni szampon), ale też i po prostu takie być. Problemem jest tutaj wydzielanie łoju. Jest go w takiej sytuacji za mało. Niezależnie od przyczyny warto pamiętać o paru rzeczach związanych z pielęgnacją takiej fryzury.

Zrezygnuj z zabiegów

Przynajmniej na jakiś czas. Mowa tutaj zarówno o farbowaniu, rozjaśnianiu, ale też prostowaniu i kręceni na lokówce. Warto też unikać częstego suszenia włosów. Trzeba sobie zdać sprawę, że taka fryzura jest dużo bardziej narażona na różnego rodzaju czynniki powodujące niszczenie. Oczywiście w miarę możliwości należy unikać tego, który doprowadził do wysuszenia włosów. Opisane działania to podstawa.

Jak pielęgnować?

Zaczynamy od mycia. Tutaj zasada jest dość prosta. Żadnych mocnych detergentów. Te suchym włosom nie służą. Starajcie się też myć je niezbyt często. Większa ilość w ciagu tygodnia, to ryzyko wysuszania. Włosy suche lubią być dopieszczane przez pielęgnację. Przyda się im przede wszystkim olejowanie. Można to robić zarówno przed myciem jak i po. Kolejna sprawa to nawilżenie włosów. Tutaj sprawdzą się (oczywiście różnie w indywidualnych przypadkach) gotowe preparaty, jak i pojedyncze składniki, że tak sobie je tutaj nazwę. Chodzi mi między innymi o aloes i miód. Pierwszy z wymienionych ma działanie łagodzące podrażnioną skórę. Miód z kolei ma dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne, co też będzie przydatne.

Domowe sposoby

Tutaj oprócz wymienionego miodu i aloesu, myślę, że dobrym pomysłem będą np. kwaśne płukanki. Stężenie nie powinno być zbyt duże, bo bardziej sobie zaszkodzicie niż pomożecie. Na pewno warto w tym kontekście pamiętać między innymi o cytrynie i occie jabłkowym. Zwłaszcza ta druga jest określana często jako hit. Dzięki niemu włosy powinny błyszczeć.

Przy suchych włosach warto postawić na siemię lniane. Ma ono właściwości, które będą pomocne. Przygotowanie jest banalne. Potrzebujecie 1/4 szklanki nasion. Do tego niewielką ilość wrzątku. Wody powinno być nieco tylko więcej niż nasion. Odczekujecie kilka minut, a całość w tym czasie zacznie przyjmować konsystencje żelu. Zasada jest dość prosta. Im więcej wody, tym bardziej całość będzie rozrzedzona. Tak „spreparowane” siemię lniane można stosować zarówno jako odżywkę na włosy, ale sprawdzi się też jako maseczka na skórę, odchodząc już na koniec od tematu suchej fryzury.

One thought on “Mam suche włosy. Co robić?

  • jeszcze przydałaby się dobra dieta, która sprawi, że włosy będą wyglądać lepiej. łosoś, brokuły, pomidory, itd. dużo cynku i krzemu służy włosom, także tym suchym. zamykają się łuski, włosy stają się gładsze i wyglądają zdrowiej. można się też wspomagać suplementami. jak brałam bio silicę, to bardzo polepszył mi się wygląd włosów, ewidentnie są bardziej nawilżone, końce się nie rozchodzą, od nasady aż po końce włosy są lśniące i zdrowe.

Dodaj komentarz