Łysienie związane ze stresem

Przyczyny łysienia

Istnieją różne przyczyny utrat włosów. Problem ten może być związany na przykład z niedoborami pewnych składników w naszej diecie. Jedną z możliwości jest również stres. Można go potraktować jako pewną grupę przyczyn związanych z wypadaniem włosów.

I już spieszę z wyjaśnieniem. Dla każdego z nas inna sytuacja może być powodem stresu. Są oczywiście takie sprawy, które zwykle dość równo „obdzielają” wszystkim. Mam tutaj na myśli na przykład śmierć kogoś bliskiego. Kolejna ważna sprawa to…

Nie każda stres powoduje wypadanie włosów

To, że na przykład czeka Was ciężka rozmowa o pracę, czy egzamin na studiach nie oznacza utraty włosów. Z drugiej strony, jeśli stres przyjmuje postać długotrwałą, to sytuacja taka już może w pewnym stopniu prowadzić do większego wypadania.

Odrębną kwestią jest trichotillomania. To problem natury psychicznej. Wiąże się go nierzadko ze stresem. Najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim. Zaburzenie to polega na niepohamowanym wyrywaniu włosów.

Wracając do przyczyn związanych ze stresem, to wypadanie włosów może być wywołany sytuacją, która nie jest „widoczna” na zewnątrz. Co mam na myśli? Zwykle jest on powodowany jakąś sytuacją (np. wspomnianą rozmową o pracę), która daje widoczne objawy. Nasz organizm jednak może się stresować w sposób dla nas niewidoczny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku choroby. Musi ona jednak spełniać pewne wymogi.

Przede wszystkim choroba musi mieć gwałtowny przebieg (nie musi być długotrwała). Druga sprawa to wysoka gorączka. Organizm stresuje właśnie przez chorobę i może to powodować wypadanie włosów.

W jaki sposób się objawia?

Przede wszystkim utrata włosów może przyjmować różną postać. Nie tracimy ich tak jak w przypadku łysienia androgenowego, czyli powiedzmy w sposób uporządkowany (cofanie linii czoła itd.). Ogniska mogą pojawić się w różnych miejscach głowy. Może dochodzić do osłabienia włosów. Zdarza się również, że zbyt szybko przechodzą one w fazę spoczynku (tzw. łysienie telogenowe).

Co mogę zrobić?

Dobrą informacją jest to, że problem jest do rozwiązania. Najlepiej unikać stresu (tak wiem, że łatwo powiedzieć). Utrata włosów tego typu może też przejść sama. Warto co prawda wzmocnić nieco mieszki. Chociażby dietą, czy konkretnymi roślinami (mam tutaj na myśli chociażby tatarak) i domowymi sposobami.

Zdjęcie z Visual hunt

Dodaj komentarz