Łysienie u dzieci

Przyczyny łysienia

Tego tematu jakoś do tej pory unikałem. Ciężko mi jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego jeszcze o nim “nie skrobnąłem” parę słów, więc skupię się na tym, aby to niedopatrzenie naprawić. Postaram się odpowiedzieć kiedy i dlaczego pojawia się łysienie u dzieci.

dziecko

Na pierwsze z pytań odpowiem od razu. Łysienie dotyka dzieci w okresie niemowlęcym i wieku starszym. Co istotne jednak mówimy o czasie przed rozpoczęciem dojrzewania. To dość istotny wyznacznik.

Dlaczego dzieci łysieją?

Cóż, tutaj odpowiedź będzie nieco bardziej rozbudowana. Po pierwsze, czynnikiem, który uznaje się za istotny, są kwestie genetyczne. Problemem mogą być też choroby, zarówno wrodzone jak i nabyte. Wskazać można też osłabienie łodygi włosa. Pewne anomalie w budowie, również mogą skutkować problemem z perspektywy stanu fryzury dziecka.

Zwykle, jeśli pojawia się temat łysienia naszych milusińskich, to wymienia się typ plackowaty. To stanowi problem nie tylko natury estetycznej, ale może też wpływać na psychikę dziecka. Łysienie plackowate to choroba o nie w pełni poznanej dotychczas etiologii (przyczynie), ale znane są czynniki, które mogą do niej prowadzić.

Odrębnym problemem jest Trichotillomania. To zaburzenie polegające na niemożliwości powstrzymania się od wyrywania włosów. Czasem łączy się ono z przymusem ich jedzenie (to nazywa się trichofagią). Problem pojawia się właśnie u dzieci, ale też i dorosłych. Według statystyk częściej występuje ona u kobiet. To dolegliwość poważna i nie obędzie się “bez ręki” specjalisty. Jako problem w tym wypadku wskazuje się zaburzenie emocjonalne.

Kolejną przyczyną łysienia u dzieci jest choroba określana łacińską nazwą „hypotrichosis simplex”. Co o niej wiadomo? Jest to choroba dziedziczona. Dzieje się to w sposób określany jako „autosomalny dominujący”. Co to oznacza po ludzku? Otóż, jeśli dobrze zrozumiałem, dziedziczenie to nie jest związane z chromosami płciowymi. Chorobę tę diagnozuje się ją właśnie w okresie dziecięcym. Dotyka zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Zacznijmy od tego, że dzieci chorę na tę choroby od samego początku mają dość rzadką fryzurę (chociaż bywają odstępstwa). Następnie włosy stają się bardzo grube. Jednocześnie też szorstkie. Kolejnym etapem będzie wypadanie włosów. Najczęściej zaczyna się to na górze głowy. Ten etap “startiuje”wraz z dojrzewaniem. W wieku dwudziestu lat zdarzają się przypadki praktycznie całkowitego wyłysienia.

Jest jeszcze jeden typ, który w zasadzie nie powinien wzbudzać strachu. Najczęściej rodzimy się z włosami płodowymi. Nie sugerujcie się nim, jeśli chodzi o to, jak będą one wyglądały później, gdy dziecko dorośnie. Włosy płodowe zwykle rosną do mniej więcej 4-5 miesiąca życia. Potem można powiedzieć, że się wycierają. To pierwszy rodzaj łysienia z jakim w ciągu życia możemy mieć do czynienia. Wygląda to czasem bardzo źle. Przykładowo, mogą pojawić się łyse plamy o nieregularnych kształtach. Dziecko włosy może stracić szybko, ale równie dobrze może to chwilę potrwać. Nie ma się jednak co przejmować.

Dodaj komentarz