Łysienie telogenowe

Przyczyny łysienia

Przyczyna wypadania włosów może być również chorobaKiedy nagle z dnia na dzień zaczynamy zauważać na grzebieniu dużo więcej włosów niż zwykle i nie za bardzo jesteśmy w stanie „zlokalizować” powód takiego stanu rzeczy, to może być znak, że dotknęło nas łysienie telogenowe.

Wbrew pozorom nasze włosy nie wypadają w takim przypadku bez żadnego powodu, chociaż faktem jest, że często jest on ukryty na tyle, że możemy sobie nie zdawać z niego sprawy. Zanim jednak przejdę do ich opisu, to krótko o patofizjologii łysienie telogenowego. Cykl życia włosa można podzielić na trzy fazy: anagenowa, katagenowa (okres przejściowy, trwa krótko bo do 4 tygodni) i telogenowa. I nas tutaj interesuje ta ostatnia. Jest to tak zwana faza spoczynkowa, kiedy włos przechodzi w stan spoczynku, oddziela się on od tak zwany brodawki na jego miejscu zaczyna rosnąć nowe owłosienie, a ten stary w końcu wypada. Szacuje się, że u zdrowego człowieka około 10 do 15 procent włosów znajduje się w „danej chwili” w fazie telogenowej. Jednak mogą wystąpić pewne zdarzenia, których skutkiem jest opisywany tutaj typ łysienia.

Dlaczego tak ciężko znaleźć nam przyczyny nagłego wzmożonego wypadania włosów? Bo powinniśmy ich szukać raczej w przeszłości, tym co działo się z naszym zdrowiem parę miesięcy wcześniej. Łysienie telogenowe w większości wypadków spowodowane jest przez stres związany z przechodzeniem jakiejś choroby i to niekoniecznie ciężkiej, aczkolwiek wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo nadmiernego wypadania włosów. Łysienie telogenowe to również efekt uboczny chorób chronicznych, takich jak toczeń, czy problemy z wątrobą. Powodem takiego wzmożonego wypadania włosów mogą być także metale „ciężkie” występujące w naszym otoczeniu, czy nawet nagła zmiana diety.

Patrząc na powyższe przykłady, łatwo wywnioskować, że łysienie telogenowe występuje tak naprawdę dość często i to niezależnie od płci, czy wieku człowieka. Zazwyczaj trwa ono do 6 miesięcy i w większości wypadków przechodzi samo. Ewentualne leczenie polega na znalezieniu przyczyny i jeśli istnieje taka możliwość wyeliminowania jej. Jeśli na przykład za łysienie telogenowe jest spowodowane przez występowanie w naszym otoczeniu zbyt dużej ilości pierwiastków „ciężkich” (chociażby Selen), należy zrobić wszystko, aby tę sytuację zmienić, a wtedy nadmierne wypadanie włosów ustanie.

 

Dodaj komentarz