Łysienie męskie

Łysienie telogenowe – jak z nim walczyć?

Leczenie łysienia

Najczęściej, kiedy jest poruszany temat utraty włosów, to mówi się o rodzaju „androgenowym” (zwanym też męskim). Łysienie telogenowe jest dla wielu osób owiane tajemnicą. Czas to zmienić.

Czym jest łysienie tego typu?

Aby to zrozumieć, musimy poznać cykl życia włosa. Dzieli się on na dwie główne fazy i jedną przejściową. Mamy więc anagen i telogen. Pierwsza z nich to faza wzrostu. Trwać może ona przez kilka lat. Zdecydowanie  dłużej i niż telogen i wspomniana faza przejściowa – katagen. Skupmy się teraz na nich dwóch. Katagen trwa zwykle kilka tygodni. Można powiedzieć, że to faza uśpienia. Włos przestaje w niej rosnąć. Faza telogenowa to okres, gdy po prostu wypada on, ustępując miejscu nowemu. Tak to wygląda naturalny cykl włosa.

Może jednak dojść do jego zaburzenia. Łysienie telogenowe to sytuacja w której większa liczba włosów na głowie znajduje się w fazie wypadania niż wzrostu (zwykle jest inaczej). Pytanie brzmi co jest powodem takiej sytuacji

Przyczyny łysienia telogenowego

Bezpośredni powód wciąż jest nieznany. Natomiast wiemy jakie powody mogą się przyczynić do łysienia telogenowego. Wśród nich wymienia się między innymi przewlekły stres i niedobory żywieniowe. Ten drugi przypadek wymaga krótkiego omówienia. Dieta może być przyczyną łysienia telogenowego jeśli przez dłuższy czas będzie ona drakońska. Mam tutaj na myśli ciągłe odchudzanie (chociażby przez głodówki).

Głodówki mogą być przyczyną łysienia telogenowego
                        Głodówki mogą być przyczyną łysienia telogenowego

Do przyczyna łysienia telogenowego zalicza się też zmiany hormonalne, zatrucie metalami ciężkimi i choroby skóry. To nie wszystkie powody, ale wymieniłem akurat te z konkretnego powodu. To bardzo różne sytuacje, a to pokazuje, że do łysienia telogenowego prowadzi wiele przyczyn, niekoniecznie ze sobą powiązanych.

W jaki sposób się objawia?

Dochodzi do uogólnionej utraty włosów. Mówiąc prościej lecą one z całej głowy. Taki proces może trwać pół roku. Bardzo często poza tym nie ma żadnych innych objawów. W zasadzie w takiej sytuacji ciężko ustalić z czym mamy problem. Aby to zrobić trzeba będzie wykonać badanie. Może to być biopsja skóry głowy. Jest też inne rozwiązanie. To pobranie próbki włosów.

Jak walczyć z łysieniem telogenowym?

Można po prostu przeczekać problem. Włosy w pewnym momencie przestaną wypadać. W przypadku mężczyzn problemem może być to, że nie uda się wrócić do wcześniejszej fryzury. Zwykle leczenie polega więc na wsparciu psychicznym, bo nasza samoocena w tym czasie drastycznie spada. Jeśli nie chcemy do tego dopuścić, lub po prostu zminimalizować straty, można zdecydować się na Profolan. Chociaż przeznaczony do walki z łysieniem androgenowym, to zawiera składniki, które będą pomocne i przy opisywanym typie utraty włosów.

Warto też unikać wspomnianych przyczyn. Mam tutaj na myśli chociażby stres, czy jakieś radykalne głodówki. Dla własnego zdrowia i pięknej fryzury!

Dodaj komentarz