Łysienie plackowate

Przyczyny łysienia

Typ wypadania włosów, który postanowiłem dzisiaj opisać jest można powiedzieć, pełen sprzeczności. Z jednej strony jest to choroba skórna z którą wciąż mamy problem w kwestii dokładnego poznania jej etiopatogenezy – a więc czynników, które powodują występowanie łysienia plackowatego. Z drugiej natomiast strony leczenie właściwie w wielu przypadkach jest dość proste, o czym jeszcze pewnie nie raz tutaj będzie okazja napisać.

Najpierw jednak zajmijmy się rozpoznaniem samej choroby. Łysienie plackowate po tak zwanym androgenowym jest drugim najczęstszą przyczyną utraty włosów. Jedną z charakterystycznych jego cech jest fakt często występowania w dość długich przedziałach czasowych. To z kolei, jak potwierdzają specjaliści, może prowadzić do o wiele groźniejszych problemów niż utrata włosów – kwestii związanych ze stanem psychicznym osoby dotkniętej łysieniem plackowatym. O ile na przykład typ androgenowy dotyczy w ogromnej większości przypadków tylko mężczyzn, to w przypadku opisywanego tutaj schorzenia, dotknąć ono może każdego niezależnie od płci, a nawet wieku. Chociaż faktem jest, że najczęściej pojawia się u młodych osób,

Jeśli chodzi o obraz kliniczny łysienia plackowatego to cechuje go występowanie przejściowych, lub trwałych ognisk wyłysienia. Mają one postać nieregularną i pojawiają się nie tylko na głowie, ale praktycznie na całym ciele. W bardziej zaawansowanych stadiach łysienia plackowatego, może dojść do utraty owłosienia na brwiach, rzęsach, a nawet łonowego. Dość często specjaliści mówią, że na obraz choroby składa się wiele czynników o podłożu genetycznym. Mówi się przede wszystkim o zjawiskach autoimmunologicznych, naczyniowych, zaburzeniach układu nerwowego. Głównym dowodem na poparcie tej tezy ma być fakt, że często łysienie plackowate współwystępuje wraz z bielactwem, cukrzycą, tarczycy. Również istotne jest to, że może ta choroba skóry występować u członków tej samej rodziny. Na wystąpienie łysienia tego typu mogą mieć również wpływ trauma, szkodliwe substancje chemiczne, infekcje wirusowe, a nawet hormony.

Jak już wspomniałem na początku leczeniem łysienia plackowatego zajmę się w oddzielnym wpisie, zaznaczę jedynie, że stosuje się najczęściej metodę ambulatoryjną, ewentualnie przy pomocy tak zwanych alergenów kontaktowych. Ciekawostką jest to, że łysienie plackowate pozostawione samemu sobie może… nam przejść.


Dodaj komentarz