Łysienie plackowate – przyczyny i objawy

Dbaj o włosy

Nie spotkaliście się do tej pory z takim pojęciem? To czas najwyższy, aby to naprawić. Łysienie plackowate można zaliczyć to grupy „tajemniczych dolegliwości”. To efekt tego, że wciąż nie do końca znamy bezpośrednią przyczynę utraty włosów w tym wypadku.

 łysienie plackowate

Jej łacińska nazwa to alopecia areata. To w zasadzie choroba skóry, która według statystyk nie jest problemem zbyt częstym, ale jednak występującym. Łysienie plackowate „nie zważa” specjalnie na to w jakim wieku jesteśmy. Pojawić się może zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Ta druga sytuacja to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Co powoduje łysienie plackowate?

 To pytanie nad którym wciąż głowią się specjaliści. Jak zostało wspomniane na początku nie ustalono dotychczas bezpośredniej przyczyny (lub grupy takowych) tej choroby skórnej. Istnieją jednak czynniki, które mają mniejszy lub większy udział w jej pojawianiu się. Wskazuje się między innymi uwarunkowania genetyczne. Jako możliwą przyczynę łysienia plackowatego wymienia się też zjawiska autoimmunologiczne. Należą do nich między innymi bielactwo, toczeń i choroba Hashimoto. Popularna jest również teoria, że łysienie tego typu może być związane ze stresem. Czynnikiem aktywującym mogą być też problemy z układem nerwowym.

Przebieg choroby

Początek zazwyczaj jest nagły i dotyczy skóry głowy. Sama choroba może powodować również wypadanie brwi i rzęs. Nie zawsze jednak i nie na początku jej rozwoju. Zaczyna się od wystąpienia jednego ogniska utraty włosów. Jest on wyraźnie odgraniczony. Przez dłuższy czas pozostaje ono jedynym miejscem, gdzie wypadają włosy. Może się ono  ewentualnie rozszerzać. Co istotne, skóra w tym miejsce nie zmienia swojego wyglądu. Zdarza się jednak, że wygląda podobnie jak w przypadku problemów z nadmiernym wydzielaniem łojotoku. Mogą również powstawać nowe ogniska. Zdarza się, że te które już istnieją łączą się ze sobą.

Wyróżnić można 3 podstawowe rodzaje łysienia plackowatego. Pierwszy z nich dotyczy ograniczonego obszaru utraty włosów. Drugi powoduje praktycznie całkowite wyłysienie. Trzeci rodzaj określany jako alopecia universalis, to całkowita utrata owłosienia na ciele.

Dodaj komentarz