Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny?

Łysienie u kobiet, Łysienie u mężczyzn

To jeden z najczęściej występujących problemów związanych z włosami. Może pojawić się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Najczęściej jednak diagnozuje się ten problem w okolicach 20 roku życia. Jakie mogą być przyczyny łysienia plackowatego?

Najpierw jednak parę słów o tym w jaki sposób przebiega ta choroba. Łysienie tego typu charakteryzuje się występowaniem ognisk (trwałych lub przejściowych) pozbawionych włosów. Mogą mieć one różną wielkość i kształt. Problem dotyczy owłosionych części skóry. Nie zawsze jednak głowy. Zdarza się też, że atakuje brwi. Łysienie często pojawia się w sposób nagły. Przebieg tej choroby może być różny.

Możliwe przyczyny łysienia plackowatego

Jest ich naprawdę spora grupa. Nie wszystkie czynniki prowadzące do tej choroby są znane. Lub też nie do końca zbadane. Tak jest chociażby w przypadku kwestii genetycznych. Szacuje się, że nawet 20% przypadków ma takie podłoże. Nie do końca jednak wiadomo w jaki dokładnie sposób dochodzi do dziedziczenia.

Za kolejną możliwą przyczynę łysienia plackowatego uznaje się niedobór cynku. To pierwiastek, który ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Ma też wielki wpływ na stan skóry i włosów. Jeśli pojawi się jego niedobór, to te ostatnie będą wypadać w nadmiernych ilościach.

Sporą grupą przyczyn opisywanej choroby są czynniki związane z naszą psychiką. Utrata włosów może być efektem przewlekłego stresu. Tutaj warto zaznaczyć jedną sprawę. Stres może być przyczyną również łysienia telogenowego. To odmienny rodzaj utraty włosów. Wróćmy do łysienia plackowatego. Wspomniany stres to jedna z możliwości. Uważa się, że do łysienia tego typu może również doprowadzić traumatyczne przeżycie.

Za możliwą przyczynę uznaje się również kwestie związane z zaburzeniami hormonalnymi. I Na koniec jeszcze jeden możliwy powód. Występowanie łysienia plackowatego wiążę się z chorobami autoimmunologicznymi. Bardzo często pojawia się ono w ich przebiegu. Wśród tych chorób wymienia się między innymi bielactwo, cukrzycę typu 1 i toczeń. Ten ostatni jest schorzeniem ogólnoukładowym.

Dodaj komentarz