Łysienie plackowate – czy istnieje skuteczne leczenie?

Leczenie łysienia

Takie pytania pojawia się bardzo często. Nie tylko u mnie, ale kiedy przeglądam fora i inne strony to się z nim stykam. Postanowiłem zgromadzić więc w jednym miejscu możliwości związane z leczeniem, jakie stoją przed osobami zmagającymi się z łysieniem plackowatym.

Z czym właściwie się zmagasz?

Możesz już wiesz, bo jesteś po wizycie u specjalisty, ale myślę warto i tak o tym napisać. Łysienie plackowate to choroba skórna. Jednym z problemów przed którymi stoi nauka, jest ustalenie dokładnej etiopatogonezy. Nie znamy bowiem bezpośredniej przyczyny tej choroby.

Głównym jej objawem są pozbawione włosów placki. Określa się je też mianem ognisk. Mogą mieć one charakter przejściowy. Zdarza się, że łączą się w większe łyse placki. Choroba ta zwykle atakuje w wieku dziecięcym. Tak naprawdę jednak może się zdarzyć w w każdym okresie naszego życia.

Wspomniałem, że nie znamy bezpośredniej przyczyny, ale pewne czynniki mogące mieć wpływ na jej rozwój. To zaburzenia układu nerwowego i naczyniowe. Łysienie plackowate występuje w przebiegu chorób określanych jako autoimmunologiczne. Mam tutaj na myśli między innymi toczeń i bielactwo.

Czy istnieje skuteczne leczenie?

Pytanie na które mogę odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Obecnie stosowane leki wykazują RÓŻNĄ SKUTECZNOŚĆ w tym wypadku. Zacznę od nowości, bo temat pojawił się w 2014 roku. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku stwierdzili, że skutecznie leczenie może zapewnić Ruxonitlib.

Wiele na temat tego leku nie znajdziecie. Jest on wciąż w fazie testów, przynajmniej na moją obecną wiedzę. Pewnie przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Za to prezentuję film o wspomnianych naukowcach, badaniu i leku. (niestety po angielsku).

FDA-Approved Drug Restores Hair in Patients with Alopecia Areata from Columbia Univeristy News on Vimeo.

Co obecnie stosuje się na łysienie plackowate?

Zaczniemy od minoxidilu. Dobrze znany osobom zmagającym się z łysieniem androgenowym, czyli męskim. Zresztą wspominałem o nim ostatnio, więc nie będę się rozpisywał. Powiem tylko tyle, że leczenie tą metodą zwykle określa się jako mało skuteczne. Polecanym zamiennikiem dla tego leku jest chociażby Profolan. Dużo bardziej skuteczny i pozbawiony skutków ubocznych.

Stosuje się również cygnolinę. To inaczej ditranol. Jest to organiczny związek zaliczany do grupy przeciwutleniaczy. To lek na łuszczycę. Ma bogatą historię, bo używa się go już ponad 90 lat. Nie można nie wspomnieć terapii kortykosteroidowej. Niestety w jej przypadku, przerwanie leczenia, skutkuje nawrotem problemu.

W walce z opisywaną chorobą stosuje się też naświetlania. Żeby być bardziej dokładnym: „metoda fotodynamiczna UPA”. Stosuje się ją na różne problemy dermatologiczne, że najlepszym przykładem będzie tutaj trądzik.

Tak jako ciekawostkę dodam, że fototerapię stosuje się również u osób z tak zwaną sezonową depresji. Pojawia się ona między innymi właśnie teraz, gdy naszemu organizmowi brakuje słońca i przez to witaminy D.

Wracając na koniec do tego co nas tutaj najbardziej, to stosuje się też fotochemioterapię. W największym skrócie polega ona na wykorzystaniu światła ultrafioletowego i pewnych substancji chemicznych. Określa się je mianem fotouczulaczami. Mają one spowodować, że skóra będzie bardziej „aktywnie” reagować na wspomniane światło.

Profolan w okazyjnej cenie

 

Dodaj komentarz