Łysienie genetyczne kobiet

Łysienie u kobiet

Dzisiaj postanowiłem skupić się na temacie trudnym dla pań. Wiadomo, łysienie kojarzy nam się jako nieodłączony „atrybut” mężczyzn. Widok panów z przerzedzoną fryzurą jest dla nas normalny. W przypadku kobiet sprawa wygląda inaczej. Często jest też tak, że panie w związku z tą dolegliwością, są narażone na pewnego rodzaju ostracyzm. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda łysienie u kobiet?

Jak wspomniałem większości z nas tego typu problem kojarzy się wyłącznie z mężczyznami. W przypadku kobiet, podobnie jak u panów jest on związany jest nadwrażliwością organizmu na DHT.

kobiet

Czym jest łysienie?

Ten akurat problem ma jak zostało wspomniane podłoże genetyczne. Choroba to ujawnia się wraz z wiekiem. Generalnie rzecz biorąc pierwsze sygnały mogą pojawić się w młodym wieku, chociaż akurat w przypadku kobiet sprawa ma się nieco inaczej. Pewną sytuacją „krytyczną” w której symptomy mogą wystąpić wcześniej, jest przyjmowanie przez panie dużych ilości testosteronu. O co chodzi z DHT? To tak zwana aktywna forma testosteronu. W zasadzie jej pełna nazwa brzmi 5α-Dihydrotestosteron. Pierwszy człon oznacza enzym. DHT powstaje w wyniku jego działania. U panów opisywany związek odpowiada między innymi za pewne cechy charakterystycznye dla tej płci.

Jak rozwija się u kobiet?

Wskazałem już głównego winnego, ale warto zwrócić, że sam poziom hormonów może być u pań prawidłowy. Wspomniałem ten krytyczny przypadek, ale co warto podkreślenia, to sytuacja możliwa a nie pewna. Panie w pierwszej kolejności zauważają przerzedzanie się przedziałka. W miarę rozwoju łysienia jest ono coraz większe. To już powinno zwrócić uwagę. Co istotne, u pań przyczyny utraty włosów może być więcej. Zdarza się, że w tych innych sytuacjach, że również dojdzie do przerzedzenia się przedziałka.

Kolejnym etapem jest wyraźna utrata włosów w okolicy ciemieniowej i czołowej. Stopień nasilenia problem może być tak naprawdę różny. Co ważne, najpierw włosy staną się wyraźnie cieńsze. To efekt działania wspominanego DHT. Powoduje on w pewien sposób, że mieszki włosowe zaczynają coraz gorzej pracować.

Łysienie może przyjmować charakter rozlany. Przebiega ono etapami. Jest podobne do łysienia występujące u mężczyzn z jednym „ale”. U kobiet zwykle więcej włosów pozostaje w linii czołowej.

Jeśli chodzi o diagnozę, to dość istotnym jej aspektem jest sprawdzenie czy nie były przyjmowane jakieś leki. Sprawdza się również, czy nie wystąpiły zaburzenia związane z odżywianiem i niedobory pewnych konkretnych składników. Ma to związek z tym, że te dwie przyczyny utraty włosów występują u pań zdecydowanie częściej. Mówiąc prościej ich wypadanie nie oznacza opisywanego tutaj łysienia.

Jeśli jednak to z nim mamy akurat do czynienia, to konieczne będzie przedsięwzięcie konkretnych kroków. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż u panów. Jest to między innymi efektem tego, że pewne składniki są przeznaczone tylko i wyłącznie dla mężczyzn. U pań mogłyby przede wszystkim powodować niepowołane z ich perspektywy skutkami ubocznymi.

Dodaj komentarz