Łysienie całkowite ma kilka typów

Łysienie całkowite

Przyczyny łysienia

Łysienie całkowite ma kilka typówDzisiaj bez żadnych wymyślnych tytułów i jakże interesujących Was prywatnych dykteryjek. Co prawda niedziela i powinno być lekko, ale postanowiłem podzielić się z czytelnikami (tymi z burzą włosów, łysiejącymi i święcącymi glacą) moją wiedzą na temat choroby, przy której problemy związane z czasowym – nawet nadmiernym – wypadaniem włosów zdają się być mało istotne.

Łysienie całkowite (alopecia totalis) to bardzo rzadka choroba, która może mieć kilka obliczy, które różnie się procentowo rozkładają, jeśli idzie o ilość przypadków. Wciąż nie poznano dokładnych przyczyn pojawiania się łysienia plackowatego. Najbardziej prawdopodobna koncepcja (zresztą najczęściej powtarzana przez specjalistów) brzmi: choroba autoimmunologiczna. Charakterystyczną cechą tej choroby jest występowanie zaburzeń dotyczących owłosienia ciała. Wyróżnia się kilka typów łysienia całkowitego. Podział ten wynika głównie z czasu występowania choroby, jak i objawów.

Wrodzony całkowity brak owłosienia

W tym przypadku najczęściej mówi się o uwarunkowaniu genetycznym, chociaż warto wiedzieć, że nie jest to regułą. Choroba objawia się w momencie urodzenia potomka, który jest całkowicie pozbawiony owłosienia. Czasem u noworodków z tym typem łysienia całkowitego występuje tak zwany meszek poporodowy. Zazwyczaj dość szybko on ustępuje ( niekiedy przekształca się w rzadkie owłosienie). Co ciekawe, to że jeśli u noworodka pojawią się pierwsze symptomy łysienia całkowitego nie oznacza to wcale iż choroba będzie go prześladować do końca życia, bo może najzwyczajniej w świecie się „cofnąć”.

Dominujący brak owłosienia

To kolejny typ łysienia całkowitego. Choroba przekazywana jest z rodziców na dzieci. Pierwsze widoczne wypadanie włosów ma miejsce między 1 a 3 rokiem życia. Kiedy chory kończy 20 lat jest w zasadzie pozbawiony owłosienia ( ta postać choroby może ograniczyć się tylko do skóry głowy). Przy okazji tego typu łysienia pojawiają się również problem z prawidłowym rozwojem gruczołów łojowym, a także często paznokcie są bardzo łamliwe.

Wrodzony częściowy brak owłosienia

Ten typ łysienia całkowitego ogranicza się do konkretnych miejsc na ciele, które pozbawione są włosów. Możemy mieć do czynienia z rozlaną postacią tej choroby. Wtedy dotyczy ona dużych obszarów i wiąże się np. z zaburzeniami w rozwoju płciowym. W przypadku ograniczonej postaci dotyczy ona skóry głowy ( u kobiet również pach i wzgórka łonowego).

Wrodzone słabe owłosienie

To ostatnia postać łysienia całkowitego. Charakteryzuje się ona przerzedzeniem owłosienia. Może mieć ono postać ogólną i wtedy dotyczy skóry głowy i często też pach. Jeśli mówimy o miejscowym wrodzonym słabym owłosieniu, to jego cechą charakterystyczną jest występowanie przerzedzonych „placków”.

Jak na pewno zauważyliście nie napisałem nic o leczeniu żadnego z tych typów. Wynika to z tego, że po prostu najczęściej w ogóle się nie leczy łysienia całkowitego, bo nie ma takich możliwości (przynajmniej na dzień dzisiejszy). Czasem stosuje się kortykosteroidy.

Dodaj komentarz