Za łysienie androgenowe odpowiedzialny jest DHT

Łysienie androgenowe u meżczyzn

Przyczyny łysienia

Za łysienie androgenowe odpowiedzialny jest DHTTak sobie wczoraj wieczorem stwierdziłem, dumając nad dzisiejszym tematem, że tak odmieniam przez różne przypadki „łysienie androgenowe”, ale w zasadzie to nic więcej na jego temat nie napisałem. Stąd też niejako dzisiejszy wpis będzie go dotyczył, ale pod kątem mężczyzn. Nie oznacza to, że panów faworyzuję. Robi to łysienie androgenowe, które atakuje głównie panów.

Nie bez przyczyny przecież nazywane jest też często „łysieniem typu męskiego”. Wszystkiemu winny jest testosteron, a dokładniej związek określony skrótem DHT (pełna nazwa to 5 alfa dihydratestosteron). Jest to aktywna forma męskiego hormonu, która jest główną przyczyną łysienia typu męskiego. Natomiast warto też zwrócić uwagę na to fakt, że wciąż nie do końca poznane wszystkie czynniki wpływające na pojawienie się go. Wiadomo natomaist, że spory wpływ ma genetyka. Jeśli twój dziadek i ojciec łysieją, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że i Ciebie to dotknie. Często też za przyczynę takiego typu wypadania włosów podaje się zaburzenia w funkcjonowaniu skóry głowy. Już tłumaczę. Za wysoki poziom androgenów powoduje zbyt dużą aktywność gruczołów łojowych, co nie pozostaje bez wpływu na stan fryzury.

Jak DHT wpływa na włosy?

W sumie przez wiele lat próbowano dowieść w jaki sposób DHT powoduje łysienie, jak działa na pojedynczy włos. W końcu po latach udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Otóż aktywna forma testosteronu łączy się z receptorami znajdującym się we włosach. DHT powoduje ich „zwężanie”, a w konsekwencji blokowanie wzrostu pojedynczego włosa. Stają się one coraz bardziej cienkie, tracą swój naturalny kolor,a w konsekwencji wypadają. Prosty i w zasadzie u mężczyzn to proces naturalny.

Leczenie łysienia androgenowego

To temat długi, kręty, a do tego jeszcze grząski. Pozwolicie, że skupię się jedynie na sposobach, nazwijmy to: lekarskich. Można je z grubsza podzielić dwa rodzaje: wykorzystawanie konkretnych leków, oraz zabiegi chirurgiczne. W ty pierwszym przypadku najczęściej stosujemy finasteryd i minoxidil. I jeden związek i drugi pierwotnie stosowane były do leczenia innych problemów. W obu przypadkach mogą pojawić się skutki uboczne, szczególnie związane z libido. Jeden i drugi związek wykazują pewną skuteczność, ale nierzadko aby utrzymać efekty trzeba przyjmować je w zasadzie do końca życia.

Zabieg chirurgiczny to najbardziej pewny sposób na odrost włosów. Chociaż – jak zresztą pisałem – nie w każdym wieku powinno się go przeprowadzać. Najczęściej włosy są pobierane z tylnej części głowy, bo tam są one najsilniejsze (najsłabiej w tym miejscu działa DHT).

3 comments

  • Witam, Mam taką prośbę. Mógłby pan napisać nieco na temat łysienia androgenowego, ale u kobiet? Szukałam informacji, ale jest ich mało i w zasadzie dość różne, że nie wiadomo komu wierzyć. Mam pewne podejrzenia, że dotknął mnie ten problem i chciałabym się dowiedzieć co z nim można zrobić, czy coś się w ogóle da zrobić. Pozdrawiam

  • A to może by mi Pan pomógł. Lat mam ledwo 23, ale nagle zaczęły mi się włosy kompletnie sypać. W zasadzie z całej głowy. Zrobiły mi się zakola, ale w pewnym momencie nieco przystopowało. Do tej pory nic z tym nie zrobiłem, ale zastanawiam się, czy przypadkiem nie powinien zrobić jakiś badań. Czy można by coś więcej na ten temat? I czy to jest początek łysienia androgenowego?

Dodaj komentarz