Panie również muszą uważać na łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie u kobiet

Panie również muszą uważać na łysienie androgenoweJako, że w jednym z komentarzy Pani Agnieszka poprosiła o opisanie łysienia androgenowego typowego dla kobiet. Mały research, zebranie,a w zasadzie przypomnienie sobie, informacji na temat tego problemu i wpis gotowy. Zapraszam do czytania.

O tym, że łysienie jest dużo gorsze dla kobiet (także pod względem wpływu na psychikę) przekonywać chyba nikogo nie muszę. Jednak co ciekawe, właśnie ten konkretny typ wcale nie musi być widoczny dla otoczenia, co nie zmienia faktu, że kobieta oczywiście o nim wie. O tym jednak potem

 

Jedną z głównych przyczyn łysienia androgenowego u mężczyzn jest oczywiście zbyt duża aktywność DHT (pochodna testosteronu). Sytuacja identycznie wygląda u kobiet. Jeśli dochodzi do zbyt dużej ilości męskiego hormonu w organizmie ( czasem jest to wynik predyspozycji genetycznych) wtedy może dojść do wypadania włosów (przy okazji dam sobie rękę uciąć, że pochodzącego z byłego NRD sportsmenki walczą teraz z łysieniem androgenowym, wszak faszerowane były testosteronem).

 

Przebieg

 

No właśnie jak to wygląda w przypadku pań? Przebieg łysienia może być tak naprawdę różny. Najczęściej jednak pojawia się widoczne przerzedzenie włosów Szczególnie na przedzie głowy. Cechą charakterystyczną łysienia androgenowe u kobiet jest „równomierność” tego procesu. U mężczyzn rzadko coś takiego występuje. Do podobieństw natomiast zaliczyć można degenerację włosów jaka ma miejsce w czasie łysienia androgenowego. DHT wpływa blokująco na mieszki, a w konsekwencji całkowicie zatrzymuje ich pracę. Włosy najpierw stają się niezmiernie cienkie, słabe i w końcu wypadają. Odrosnąć nie mogą z powodu opisanego zdanie wyżej.

 

Czasem jednak łysienie androgenowe ma jednak nieco inny przebieg, o czym wspominałem już na początku. Włosy dalej rosną normalnie na głowie, ale skraca się ich żywotność. Przez to fryzura traci gęstość, a i ktoś obserwujący z zewnątrz ma wrażenie jej zaniedbania, a przy okazji widać, że poszczególne włosy są nierówne, co jednak oczywiście można zamaskować. Niezależnie od typu łysienia androgenowego w przypadku kobiet jedna rzecz jest wspólna: ma ono dużo łagodniejszy przebieg niż u mężczyzn.

 

Leczenie

 

Najczęściej rozpoznanie problemu odbywa się za pomocą biopsji głowy (można również zrobić trichoscan). Problem polega na tym, że lekarze niespecjalnie chcą przepisywać paniom leki, które działają wewnątrz organizmu i mają obniżyć poziom DHT, gdyż może to się wiązać u pań z dużymi problemami w kwestii gospodarki hormonalnej. A już jeśli kobieta jest w ciąży, lub dopiero co urodziła to na pewno takich leków nie dostanie. Dużo chętniej proponuje się w przypadku łysienia androgenowego preparaty stosowane zewnętrznie (szampony, kuracje). Chociaż też są one obwarowane możliwymi skutkami ubocznymi.

 

Tak naprawdę leczenie łysienia androgenowego u kobiet to bardzo ciężka sprawa. Pocieszające jest to, że występuje ono rzadko, no i jak wspomniałem nie ma aż tak ostrego przebiegu.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 

ŁYSIENIE ANDROGENOWE U MĘŻCZYZN

Dodaj komentarz