Łysiejesz? Pamiętaj o witaminie B6

dieta dla włosów, Leczenie łysienia

Jej wpływ na nasz organizm jest nie do przecenienia. O czym zaraz się przekonacie. Jest jednym z tych składników, który jest niezwykle ważny dla męskich ( i nie tylko) włosów.

Czym jest witamina B6?

W zasadzie to mowa o grupie związków chemicznych, które występują pod taką właśnie zbiorczą nazwą. Jest ich 6 i wszystkie są pochodną pirydyny. Należą one do grupy witamin z grupy B. Często określa się je nazwą pirydoksyna. Te związki są rozpuszczalne w wodzie. I tyle lekcji chemii:).

Jakie właściwości ma witamina B6?

Jest tego naprawdę sporo. Zaczniemy od tego, że witamina ta bierze udział w przemianie aminokwasów. Ma też wpływ na ich rozkład. Podobnie z tłuszczami i węglowodanami.

Kolejna kwestia z którą jest powiązana to krew. A dokładniej rzecz biorąc, witamina B6 bierze udział w produkcji hemoglobiny. Warto również wspomnieć, że jest ona powiązana z tworzeniem niektórych hormonów i enzymów. Można więc powiedzieć, że pirydoksyna wpływa w sposób „globalny” na ludzki organizm.

Ale to wciąż nie wszystko. Witamina B6 kontroluje ciśnienie krwi. Ma duży wpływ na pracę naszego serca. Jeśli cierpicie na częste infekcje, to warto się z tym składnikiem „zaprzyjaźnić”. Wspomaga odporność.

Generalnie witaminy z grupy B mają wpływ na układ nerwowy. Nie inaczej jest w przypadku naszego dzisiejszego bohatera.

Pirydoksyna wspomaga pracę nerek. I to na kilka sposobów. Po pierwsze usprawnia usuwanie z organizmu kwasu szczawiowego. Po drugie zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Z „ciekawszych” właściwości myślę, że warto jeszcze wymienić łagodzenie skutków ubocznych leków i pomoc przy leczeniu zapalenia języka.

A jak witamina B6 wpływa na włosy?

Po pierwsze dostarcza energii, która jest potrzebna do ich wzrostu. Dzięki temu paliwu witamina ta wspomaga porost nowych włosów. Uczestniczy też, jak już wspominałem, w procesie tworzenia hemoglobiny. Czyli w dostarczaniu tlenu, który de facto „zasila” proces wzrostu włosów. Obie kwestie są niezwykle ważne dla męskich i kobiecych fryzur. Witamina B6 ułatwia też walkę z łojotokowym zapaleniu skóry głowy. Jeśli Panowie zauważyliście pierwsze oznaki łysienia, to koniecznie zadbajcie o ten składnik. Jest on obecny w najlepszym w tym momencie na rynku preparacie na męskie wypadanie włosów – Profolanie. Nie jako główny składnik, bo prym wiedzie w nim formuła GROW3. Warto się z nim zapoznać, czy to z mojej recenzji, czy odwiedzając stronę producenta.

Dodaj komentarz