Łupież – to warto o nim wiedzieć

Dbaj o włosy

To chyba jedna z częściej występujących dolegliwości związanych ze skórą głowy. Co właściwie wiemy na temat łupieżu? Czy mamy świadomość, że może z nim być związane nadmierne wypadanie włosów?

Na początek podstawy

Wiemy już, że łupież jest chorobą skóry głowy. Polega on na nadmiernym złuszczaniu się naskórka. To objawia się drobnymi płatkami, które zwykle lądują na ubraniach, ale też widoczne są na włosach. Kolejna sprawa to czas kiedy się pojawia. Pierwszy raz zwykle łupież występuje u dzieci. Mam tutaj na myśli wiek między 6 a 10 lat. Jest to schorzenie sezonowe. Jego największe nasilenie występuje w okresie zimowy. Teraz latem zwykle dużo rzadziej się pojawia.

Czym jest łupież suchy?

Najprostsza odpowiedź: jednym z rodzajów tej dolegliwości. Łupież suchy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w jego przypadku praktycznie nie występuje nadmierne wydzielanie łoju. To choroba na którą najczęściej cierpi młodzież. Płaty złuszczającego się naskórka mogą zbijać się w większe formy. Czasem tworzą się „strupy”.

A łupież tłusty?

To jak łatwo się domyślić przypadłość w przebiegu której występuje nasilone wydzielanie sebum. Dodatkowym wyznacznikiem jest to, że pojawia się uporczywy świąd. O ile w przypadku suchego łupieżu występują białe „płatki”, o tyle tutaj są one żółtawe. To nadmierne wydzielanie sebum dotyczy między innymi okolic czoła, ale też uszu i nosa.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Dolegliwość tę łączy się z grzybem występującym na skórze głowy. Obecnie znanych jest co najmniej kilka przyczyn. To między innymi niedobory żywieniowe, nadużywanie lakierów, złe spłukiwanie głowy po myciu. Powodem może być też zbyt rzadkie mycie włosów. Wskazuje się, że łupież pojawia się u osób często przebywających w pomieszczeniach z niską wilgotnością.

Łupież a łysienie

Po pierwsze może on doprowadzić do przedwczesnego łojotokowego wypadania włosów. Zwykle ma to miejsce między 20 a 30 lat. Zagrożeniem z perspektywy fryzury jest łupież tłusty. Jeśli będzie on nieleczony to istnieje spore ryzyko nadmiernego wypadania włosów. W tym wypadku przede wszystkim konieczna będzie szybka reakcja. Jeśli faktycznie dopadł Was łupież tłusty, to od razu polecam udać się do dermatologa i niech on pomoże Wam wybrać sposób walki z tym problemem.

Dodaj komentarz