Łupież – jak się go pozbyć?

Dbaj o włosy

Dzisiaj postanowiłem odejść do głównego tematu bloga (chociaż nie do końca jak się potem przekonacie), a zająć się dolegliwością tak powszechną, jak dajmy na to dziury w drogach”). Zwykle łupież nie kojarzy się z wypadaniem włosów, ale przy jednym z jego rodzajów istnieje szansa, że się ono pojawi.

Skąd się wziął?

To na początek warto ustalić. Jeśli uda się nam wyeliminować przyczynę, łatwiej będzie pozbyć się problemu. Zacznijmy może od tego, że ta choroba skóry, objawiająca się nadmiernym złuszczaniem naskórka (tak to te „płatki”, które wszędzie się przyczepiają), w zasadzie nie oszczędza nikogo. Pojawia się bez względu na wiek i płeć. Co ważne w kontekście łysienia, to łupież pewnego rodzaju może doprowadzić do przedwczesnej utraty włosów.

Skąd się bierze? Przyczyn jest wiele. Po pierwsze problemem może być niedobór cynku. To pierwiastek istotny nie tylko dla włosów, ale i skóry. Kolejną przyczyną łupieżu jest niewłaściwa pielęgnacja fryzury. To jest w ogóle temat na oddzielny wpis. Wspomnę tylko, że niewystarczające spłukiwanie szamponu prowadzi do tej dolegliwości. Stylizacja włosów też może prowadzić do łupieżu. Mowa tutaj o nadużywaniu lakierów i żeli. Farbowanie również bywa przyczyną łupieżu.

Jak leczyć?

Przede wszystkim ustal, czy masz zwykły łupież, czy tłusty. To właśnie ten drugi może prowadzić do przedwczesnego wyłysienia. Zwykle przytrafia się mężczyznom po dwudziestym roku życia. I od niego zaczniemy. W tym wypadku leczenie może być nieco skomplikowane. Warto ustalić co jest jego przyczyną. Nie wymieniłem tego wcześniej, więc zrobię to teraz. Może być on związany z grzybicą skóry głowy. W tym wypadku stosuje się leki doustne. Drugi kierunek leczenia to preparaty przeciwgrzybicze. Jeśli chodzi o sam łupież to wykorzystuje się między innymi produkty zawierające kwas salicylowy. W leczeniu stosuje się też szampony, maści itp. które zawierają siarczek selenu.

W przypadku „zwykłego łupieżu” sprawa będzie zdecydowanie prostsza. Po pierwsze mamy cały szereg szamponów na tę dolegliwość. Jednym z nich jest Dandrene. Zawiera on w sobie składniki, które między innymi działają grzybobójczo. Wykorzystano w nich również technologię nanosomową, która – tak w największym skrócie – pozwala dotrzeć składnikom bezpośrednio wgłąb skóry głowy.

Przy łupieżu bardzo istotna jest też suplementacja pewnych składników. Najlepiej robić to w sposób naturalny, czyli przez pożywienie. Trzeba zwrócić przede wszystkim na witaminy: A i C. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach i owocach. Wspominałem wcześniej o cynku, jako możliwej przyczynie łupieżu. Warto więc i o niego zadbać. Najwięcej jest go w owocach morza. Jeśli ich nie lubicie, bądź jesteście na nie uczuleni, to rozwiązaniem jest chociażby kasza gryczana. Jeśli niedobór jest poważny, to można zdecydować się na cynk organiczny. Pamiętajcie też o witaminach z grupy B. Są one ważne dla skóry głowy i włosów. Generalnie warto pilnować, aby dieta była zbilansowana i zdrowa. Rozwiąże to wiele problemów:).

Wspomniany preparat można nabyć tutaj

Dodaj komentarz