Łopian na wypadanie włosów

Łopian – poznaj jego właściwości

Dbaj o włosy, Naturalne sposoby na łysienie

To kolejna po tataraku roślina, która bywa stosowana w walce z wypadającymi włosami, ale ma dużo więcej właściwości. I myślę, że te ostatnie warto poznać.

Łopian – ogólne informacje

Zaczniemy od tego, że w zasadzie mówimy o rodzaju roślin obejmującym 10 gatunków. Występują one przede wszystkim w Europie i Azji. W Polsce znajdziecie 4 gatunki. Nas tutaj najbardziej interesuje Łopian większy to pospolita roślina w naszym kraju. Osiąga wysokość nawet do 2 metrów. Roślina ta rośnie przede wszystkim na dobrym glebach.

Właściwości łopianu

Bardzo chętnie wykorzystywano go w medycynie naturalnej. Zresztą nie tylko w taki sposób się go stosowało. Mam tutaj na myśli kosmetyki. Na początek układ pokarmowy. Łopian bardzo często polecany jest osobom mającym z nim problem. Przede wszystkim poprawia on trawienie. Zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego. Ma również wpływ na żółć. Łopian dzięki swojemu składowi wspomaga proces przyswajania pokarmów.

Ciekawostką może być to, że łopian stosowano kiedyś przy bólach głowy. Przykładano do niej świeże liście. W ten sposób można było też wykorzystać suszone liście łopianu. W tym jednak wypadku należało je zamoczyć wcześniej w wodzie. Czy to działało? Nie stosowałem, więc nie wiem;).

Łopian wykorzystywano też jako naturalny sposób na cukrzycę. Pomaga on przede wszystkim w obniżeniu poziomu cukru we krwi. To między innymi dzięki obecności inuliny.

Roślina ta może być pomocna w procesie odchudzania. Wszystko dzięki swoim właściwościom moczopędnym. Wspomaga w ten sposób usuwanie z organizmu nadmiaru szkodliwych dla niego substancji. Często to właśnie one utrudniają zrzucanie kilogramów. Łopian pomoże też na bóle reumatyczne i choroby skóry. Na przykład na trądzik.

Łopian na włosy

Przede wszystkim wykorzystuje się olej łopianowy. To sprawdzony sposób dla osób zmagających się z osłabionymi i łamliwymi włosami. Zwykle w takiej sytuacji dodatkowo “lecą” one z głowy. Łopian jest skutecznym sposobem na wypadanie włosów. Olej z tej rośliny stosuje się również w przypadku łupieżu.

W zaciszu domowym można przygotować preparat na wypadanie włosów. Potrzebujecie korzenia łopianu i na przykład pokrzywy. Przygotować wywar z nich i w pewnym sensie „kąpać” w nich włosy.

Dodaj komentarz