Łojotokowe zapalenie skóry a wypadanie włosów

Przyczyny łysienia

Często jest tak, że z jednego schorzenia może wynikać inne. I nie inaczej jest w przypadku łysienia. Tu również występują, nazwijmy to, połączenia chorobowe przyczynowo – skutkowe. Doskonałym tego przykładem jest łojotokowe zapalenie skóry właśnie.

Zacznijmy od samej choroby. Czym ona jest? Zacznę od tego, że jest to dość powszechnie występująca choroba skóry (badania pokazują, że jest ona charakterystyczna nawet dla 3% populacji ludzi) o przebiegu przewlekłym i niestety częste są też jej nawroty. Zaatakować może zarówno skórę w miejscach nieowłosionych, jak i na przykład głowę, co szczególnie z racji tematyki bloga nas tu będzie interesować.

Pierwszym objawem, który powinien nas postawić w stan gotowości jest łojotok skóry głowy. Potem pojawia się stan zapalny i w tym samym czasie między włosami można zauważyć tłuste strupy. Ogniska choroby stopniowo przechodzą w inne rejony naszej skóry. Może pojawiać się również uporczywy świąd. W kwestii przyczyn pojawiania się łojotokowe zapalania skóry naukowcy zgodni są w jednym: jest ich wiele i mogą to być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Przede wszystkim wymienia się podłoże genetyczne, zaburzenia hormonalne, ale także nadużywanie alkoholu, stresujące sytuacje.

Teraz przejdźmy do tego, jaki wpływ ma łojotokowe zapalenia skóry na nasze włosy. Otóż jak każde zaburzenie ma ono wpływ na swoje „otoczenie”. W tym wypadku na naszą fryzurę. Bezpośrednim następstwem tej choroby jest tak zwane łysienie łojotokowe. Najczęściej pojawia się ono u mężczyzn po 30 roku życia. Kobiety są na ten typ choroby (zresztą tak samo jak na zapalenie) narażone mniej z racji tego, że mają naturalny bloker : estrogen. Niestety tak samo jak w przypadku choroby „przyczynowej” i tu nadmierne wypadanie włosów może powracać. Ciekawostką jest fakt, że łysienie tego typu dość często pojawia się u osób mających przewlekłą depresję.

Leczenie w przypadku obu schorzeń najlepiej rozpocząć dość wcześnie. Prawda jest taka, że jeśli w porę usuniemy łojotokowe zapalenie skóry to włosy które nam wypadną po pewnym czasie odrosną. Jeśli leczenie zaczniemy nieco później, no na pewno będzie nas to więcej kosztowało, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Faktem jest natomiast, że obecna dermatologia co raz lepiej radzi sobie z usuwaniem objawów tej choroby. Niestety jak wspominałem już, mogą pojawić nawroty, dlatego też warto zadbać o to aby unikać typowych przyczyn pojawiania się łojotokowego zapalanie skóry.

Dodaj komentarz