Regaine zawiera minoxidil

Leki na łysienie

Leczenie łysienia

Regaine zawiera minoxidilKażdy kto zetknął się z tematem łysienia wie, że preparaty które mają z nim walczyć, można podzielić na co najmniej kilka grup. A i typologii też jest parę. Nie wgłębiając się w konkrety, dzisiaj skupię się na lekach, które stosuje się w walce z łysieniem. Lekach, które po pierwsze są większości znane, a po drugie cechą charakterystyczną niektórych jest to, że na początku stosowano je przy innych rozwiązywaniu problemów. Dla uproszczenia postanowiłem wprowadzić podział leków na: farmaceutyki i naturalne.

Minoxidil

To chyba najpopularniejszy lek stosowany przy wypadaniu włosów. Używany był pierwotnie w leczeniu… nadciśnienia tętniczego, a fakt że wstrzymuje łysienie został odkryty podczas badaniem nad tym lekiem i zakwalifikowano go jak skutek uboczny. Potem zaczęto minoxidil stosować jako główny składnik preparatów przeznaczonych do walki z łysieniem androgenowym. Początkowo stosowano dość niskie stężenie tego składnika, bo zaledwie 1-2%. Obecnie można już spotkać takie preparaty, które mają nawet do 15%.

Finasteryd

Kolejnym popularnym lekiem jest wspomniany finasteryd. On z kolei pierwotnie był stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty (w sumie jest w taki sposób stosowany do dzisiaj). Jako, że potrafi on wpływać na poziom testosteronu, który jak wiadomo ma znaczny udział przy pogłębianiu się łysienia androgenowego nie jest więc niczym dziwnym, że w pewnym momencie stał się „złotym” środkiem, który miał powstrzymywać wypadanie włosów. Problem polega, że skutki uboczne mogą być uciążliwe (mowa tu o zaburzeniach erekcji i problemy z libido). Warto też wiedzieć, że panie powinny unikać stosowanie finasterydu.

Retinol

To nieco mniej znany lek, dość często jest schowany za „plecami” swojego większego brata – minoxidilu. Retinol (czyli w zasadzie witamina A) wzmacnia jego działanie, dlatego często jest wykorzystywany jako swoistego rodzaju combo z tym lekiem. Według niektórych badań zwiększa on efektywność minoxidilu nawet trzykrotnie. A jako ciekawostkę warto podać, że pierwotnie Retinol – podobnie jak i leki opisywane wyżej – był wykorzystywany dla leczenia problemu, który z włosami nie miał nic wspólnego, czyli trądziku. Ale akurat w jego wypadku badania nad wpływem na stan naszej fryzury prowadzono już dawno, jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

To w zasadzie trzy najbardziej „popularne” farmaceutyki, które znajdują zastosowanie w walce z łysieniem. Nie są jedyne, że wspomnę chociaż kwas azealinowy. Następnym razem zajmę się naturalnymi lekami, które wykorzystywane są do ratowania włosów. Tym bardziej, że i one są – moim zdaniem – warte uwagi, chociażby ze względu na swoje właściwości.

PRZECZYTAJCIE TEŻ: ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIET

3 comments

  • Brakuje mi w tym tekście opisu Loxonu. Jest on przecież opary na minoxidilu i można go było podać jako przykład, zresztą najbardziej skuteczny ze wszystkich produktów zawierających ten składnik. Już pomijam, że może być stosowany zarówno przez panie, jak i nas facetów. Sam stosuję i efekty jak najbardziej zadowalające. Mam nadzieję, że autor bloga naprawi swój błąd i niedługo będzie można na temat loxonu nieco poczytać.

  • Powiem tak. Jestem prawie pewien, że moja odpowiedź w żadnym wypadku Cie nie usatysfakcjonuje. Nie jest to jednak wina mojego braku wiedzy, tylko tego, że – co zresztą często na blogu powtarzam – leczenie łysienie (czy też ogólnie walka z łysieniem) to loteria. Jednym się uda powstrzymać, u drugich może nawet pojawią się odrosty,a w przypadku niektórych efektów nie będzie żadnych, a jeszcze mogą się pojawić skutki uboczne.

    Pewne jest to, że jeśli chcesz stosować minoxidil (który przecież jest głównym składnikiem Loxonu) to konieczny jest bloker DHT (czyli głównego czynnika odpowiedzialnego za łysienie a.) Najczęściej polecanym jest finasteryd.

    Samych opinii na temat Loxonu czytałem sporo i w zasadzie mniej więcej jest ich po równo – na plus i minus, czyli jak mówiłem mało satysfakcjonująca odpowiedź.

Dodaj komentarz