Leczenie łysienia androgenowego

Leczenie łysienia

Na pewno wymaga cierpliwości i systematyczności. Nie można liczyć na to, że włosy przestaną wypadać już po jednorazowej aplikacji preparatu i zaczną rosnąć bardzo szybko. Ale cierpliwość naprawdę się opłaca, ponieważ – przy zastosowaniu rzeczywiście dobrych metod walki – łysienie można pokonać.

Łysienie rozlane, to inaczej przerzedzanie się fryzury

Leczenie zaczyna się od postawienia diagnozy

By leczenie łysienia było efektywne, najpierw trzeba poznać przyczynę, która spowodowała nadmierna stratę włosów. Jeżeli sami nie umiemy określić, co jest powodem łysienia, to warto wówczas wybrać się do specjalisty. Łysienie jest takim poważnym problemem, że tylko trycholog może dokładnie określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów.  Po ustaleniu powodu, dla którego pojawił się problem, następuje leczenie łysienia androgenowego.

Eliminacja czynnika odpowiedzialnego wypadanie

Skutecznym sposobem leczenia jest zablokowanie enzymu 5-alfa reduktazy, głównego prowodyra problemu. Jak się okazuje, ten enzym przekształca testosteron w dihydrotestosteron, który działa niszcząco na mieszki włosowe. Prowadzi do ich miniaturyzacji, co sprawia, że włosy po prostu przestają odrastać.

Kurację przeciwdziałającą łysieniu androgenowemu powinno się zastosować jak najwcześniej, najlepiej od razu – po zaobserwowaniu pierwszych symptomów. Im wcześniej rozpocznie się terapię leczniczą, to tym będzie ona bardziej efektywniejsza.  Można wówczas spodziewać się całkowitego zatrzymania procesu łysienia, jak również stymulować porost nowych włosów.

Szampony, odżywki, pianki i tabletki na łysienie

Dostępne preparaty na łysienie, typu: szampony, odżywki, pianki i tabletki mają działanie przyspieszające porost włosów oraz działanie wzmacniające i odżywiające. Leczenie łysienia tymi sposobami jest skuteczne, ale tylko po długotrwałej i systematycznej kuracji.

revita

Warto sięgać po takie środki, które blokują działanie 5AR, a zarazem stymulują porost włosów. Niezmiennie będę polecać szampon Revita (dla mnie to normalnie hit w zwalczaniu łysienia). Zawiera innowacyjne substancje, które hamują wypadanie włosów oraz pobudzają ich porost. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie Apple Polyphenol – naturalnego odpowiednika minoxidilu. Dzięki temu szampon Revita może być stosowany u osób z nadwrażliwością na minoxidil.

Przeszczep włosów 

Ten rodzaj kuracji przeciwdziałającej łysieniu polega na chirurgicznym pobraniu kawałka skóry głowy wraz z cebulkami i przeniesienie jej w „łyse placki”.  Do zastosowania tego sposobu leczenia łysienia androgenowego kwalifikują się osoby o bardzo mocno przerzedzonych włosach, bądź całkowicie pozbawionych owłosienia na głowie. Taki zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a gojenie zazwyczaj trwa 10-14 dni. Po roku od przeszczepu, włosy zwykle osiągają długość  9-12 cm. Profesjonalnie przeszczepione mieszki włosowe będą wytwarzały zdrowe włosy do końca życia. Więcej o przeszczepie włosów w jednym z wcześniejszych wpisów (klik) i tutaj.

Dodaj komentarz