Kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze powstrzymują wypadanie włosów u kobiet

Leczenie łysienia

Ubytki we fryzurze w przypadku pań mają nieco inną specyfikę niż u mężczyzn. To niby dość oczywiste, ale często się o tym zapomina. Ta odmienna specyfika wymusza w pewien sposób stosowanie nieco innych metod w przypadku wypadania włosów.

Z jednej strony kobiety mają nieco łatwiej. Dużo częściej przyczyna utraty włosów jest w krótkim czasie do powstrzymania. Z drugiej jednak strony pewnym problemem jest sytuacja w której przyczyna leży po stronie androgenów. Panie nie mogą wykorzystywać tych samych produktów co panowie, chociażby ze względu na ich skutki uboczne. Z tego powodu istnieje cała gama preparatów, a także konkretnych składników, mających pomagać właśnie kobietom. Co pewien czas pojawiają się nowe pomysły, badania i produkty mające pomagać paniom. Dzisiaj parę słów o kwasach tłuszczowych i przeciwutleniaczach.

Omega-3, Omega-6 i antyoksydanty

Te pierwsze robią od kilkudziesięciu lat zawrotną karierę. Zarówno nad kwasami tłuszczowymi Omega-3 i Omega-6 wciąż prowadzone są badania. Ich wyniki wskazują między innymi na to, że są one pomocne w odchudzaniu, ale mają także chronić przed nowotworami. To kwasy tłuszczowe Omega 3 są niezbędne dla dzieci, bo wspomagają rozwój mózgu. Kwasy te mają między innymi pozytywny wpływ na cholesterol. Obniżają one poziom tego określanego jako „zły”. Tak przy okazji wspomnę, że zwykle kwasy Omega-6 są w ogóle pomijane lub wymieniane w negatywnych kontekście. Prawda jest taka, że istotny jest odpowiedni bilans między Omega-3 a Omega-6 i te ostatnie są ważne. Czym są przeciwutleniacze? To związki, które również robią zawrotną karierę. Mają one zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne między innymi za starzenie się naszych komórek. To otwiera szerokie pole ich działania. Stosowane są między inymi w kosmetykach odmładzających.

Co to ma wspólnego z wypadaniem włosów u kobiet?

Otóż, jak się okazuje sporo. Francuscy naukowcy z Caroline Le Floc’h na czele przeprowadzili badania polegajace na suplementacji wszystkich wspomnianych składników u 120 kobiet. Wyniki okazały się obiecujące. Co istotne dotyczą one wypadania włosów powodowanych między innymi przez stres, nieodpowiednie odżywianie. Po sześciu miesiącach stosowowania takiej suplementacji zmniejszyła się ilość wypadających włosów u 89% kobiet. Poprawa gęstości z kolei to 86% pań, które wzięły udziału w opisywanym badaniu.

Nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby panie cierpiące z powodu nadmiernego wypadania włosów, stosowały suplementację tychże składników. Takich preparatów na rynku dostępnych jest naprawdę sporo (chociażby Olej Rybny Omega 3, 6 i 9). Zresztą ta suplementacja zwykle powinna obejmować więcej składników, minerałów i witamin.

Dodaj komentarz