Kozieradka na wypadanie włosów

Porost włosów

Miał być dzisiaj drugi wpis o rodzajach łysienia, ale w tzw. międzyczasie znajoma przypomniała mi o kozieradce. Roślinie, która ma naprawdę różne właściwości. Wśród nich wymienia się właśnie to co nas najbardziej interesuje, czyli pozytywny wpływ na włosy. Przed Wami więc dzisiejszy bohater – kozieradka pospolita.

Zaczniemy od kwestii „nomenklatury”. Kozieradkę spotkać możecie pod naprawdę różnymi nazwami. Fenegryka, boża trawka, czy greckie siano – to przykłady. Miejscem jej pochodzenia jest Azja ze szczególnym uwzględnieniem Turkmenistanu i Uzbekistanu. Znaleźć można ją było też „nieco” bliżej nas, bo na Ukrainie, czy w Mołdawii. Obecnie uprawiana jest praktycznie na całym świecie.

Kozieradka była kiedyś traktowana jako afrodyzjak. Obecnie jest często polecana jako naturalny sposób przy chorobie wrzodowej i różnego rodzaju stanach zapalnych. Ma też właściwości obniżające poziom cholesterolu. Nie to jednak nas tutaj najbardziej interesuje, tylko oczywiście…

kozieradka w "naturalnej" formie źródło: wikimedia
kozieradka w “naturalnej” formie źródło: wikimedia

Kozieradka, a włosy

W sieci znajdziecie mnóstwo propozycji zastosowania tej rośliny. Może to być na przykład napar z kozieradki. Bardzo łatwo go przygotować. Najpierw oczywiście musimy nabyć kozieradkę (lepiej w formie sproszkowanej). Nie będzie to specjalnie trudne. Najszybciej kupicie ją w sklepach zielarskich, lub ze zdrową żywnością. Do naparu wystarczy jedna łyżeczka na około 3/4 szklanki wrzątku. Odczekać aż się ochłodzi, a następnie przelać do butelki z atomizerem.

Stosować można go na dwa sposoby. Przed myciem (tak około godziny), albo po. Popryskać i postarać się wetrzeć w skórę głowy. Dwa razy w tygodniu powinno zupełnie wystarczyć. Z kozieradki można też przygotować maskę na włosy. Potrzebne będzie do tego jeszcze mleko kokosowe. Oba składniki w takich ilościach, aby powstała pasta. Na głowie powinna być ona przez nie dłużej niż pół godziny. Potem umyjcie dokładnie włosy.

A efekty?

W zasadzie nie ma większych przeszkód, aby stosować ją codziennie, chociaż ma ona dość specyficzny zapach, który może na się na włosach utrzymywać. Pierwsze efekty stosowanie kozieradki pojawić się powinny po 3 tygodniach. Jest to oczywiście kwestia indywidualna (jak i to czy w ogóle się pojawią) i nie będę Wam tutaj ściemniał, że jest inaczej ;). Jest natomiast szansa na mniejszą ilość wypadających włosów, a także to, że będą się mniej przetłuszczać. Mogą pojawić się też baby hair. Tutaj znowu zaznaczę, że sporo tej kwestii zależy od czynników indywidualnych. Z drugiej strony, może jednak warto spróbować?

One thought on “Kozieradka na wypadanie włosów

Dodaj komentarz