Komórki macierzyste – nowa nadzieja dla łysiejących?

Leczenie łysienia

Medycyna nie stoi w miejscu i wciąż pojawiają się nowe metody, które mają zwiększać szansę na leczenie dotąd nieuleczalnych chorób. Odkrywa się też przyczyny dolegliwości dotąd nieznanych. Skutek? Większe możliwości w znalezieniu skutecznych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku włosów.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, szczytem nowoczesności było wykorzystanie minoxidilu w leczeniu łysienia. Od tego czasu wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe metody, część ze stosowanych do tej pory, odeszła w zapomnienie. Ostatnio coraz więcej mówi się o komórkach macierzystych.

Czym są?

W największym skrócie komórki takie mają dwie właściwości. Po pierwsze mają one nieograniczoną liczbę podziału. W zasadzie same się odnawiają. Określa się to proliferacją. Druga ich możliwość to różnicowanie. Ta właściwość powiazana jest z podziałem komórek macierzystych na totipotentne i pluripotentne. Te ostatnie na przykład mogą dawać początek w zasadzie wszystkim komórkom poza tym tworzących łożysko. Co to wszystko wspólnego ma z łysieniem?

Komórki macierzyste, a włosy

Stałe odnawianie naskórka, ale także jego przydatków zależy właśnie od ich kondycji. W górnej części mieszka włosowego znajdują się komórki macierzyste. To one pod wpływem pewnych sygnałów dają początek – w pewnym uproszczeniu – nowym włosom. Do tych czynników zalicza się między innymi EGF. Skrót ten rozwija się w nabłonkowy czynnik wzrostu.

W tym świetle rozwiązanie wydaje się być dość proste. Skoro tak to wygląda, to zastosujmy komórki macierzyste, aby zapobiegać właśnie łysieniu. I owszem próby i badania są przeprowadzane. Można też już zdecydować się na sposoby, które je wykorzystują. Komórki macierzyste stosuje się chociażby w mezoterapii. Zresztą ich wstrzykiwanie jest jedną z „popularniejszych” metod. To jednak niejedyny sposób. Za przykład posłuży tutaj szampon Revita. Zawiera on w swoim składzie botaniczne komórki macierzyste. Mają one m.in. wzmacniać efekty tego preparatu. Zresztą, składniki w nim dobrane są w taki sposób, aby nawzajem się uzupełniać.

To preparat, który przeznaczony jest zarówno dla kobiet, jak i meżczyzn. To o tyle istotna informacja, że tego typu produktów jest na rynku mało.

One thought on “Komórki macierzyste – nowa nadzieja dla łysiejących?

  • Co wy z tym szamponem Revita, już od dawna uznawany jest za totalną ściemę, nie mającą wpływu na włosy. Tak jak kosmetyki Vichy. A o mezoterapi nie ma co wspominać to kolejna bujda. Komórki macierzyste jeśli pomogą to dopiero najwyżej za kilka- kilkanaście lat….. Obecnie medycyna rozkłada ręce. Nic poza przestarzałym minoxidilem i finasterydem nie ma.

Dodaj komentarz