Kogo może dopaść łysienie plackowate?

Leczenie łysienia

To właśnie na takie pytanie dzisiaj sobie odpowiemy. Do napisania tego tekstu zdopingowała mnie nasza sprinterka Anna Kiełbasińska, która w jednym z wpisów na facebooku, napisała o chorobie autoimmunologicznej i wypadaniu włosów.

Czym jest łysienie plackowate?

I właśnie o tym dzisiaj napiszę. Zakładam, że z tym właśnie problemem może zmagać się wspomniana sprinterka. A w zasadzie z jedną z chorób autoimmunologicznych w przypadku których ten typ łysienia się pojawia. Czym rożni się on od chociażby androgenowego? W zasadzie prawie wszystkim.

Łysienie plackowate to choroba skóry. Wciąż nie do końca znamy jest bezpośrednie przyczyny. Nie wiemy skąd i dlaczego tak naprawdę się bierze. Obecnie zakłada się, że prawdopodobnie ma on związek z jakimiś czynnikami genetycznymi. Wymienia się kwestie autoimmunologiczne, ale też zaburzenia łączone z układem nerwowym.

Jak się objawia łysienie plackowate?

Może ono dotyczyć jedynie skóry głowy. Zdarza się, że utrata włosów dotyczy również brwi, rzęs a nawet okolic intymnych. Wiele zależy od kwestii indywidualnych. Zwykle na początku pojawią się niewielkie łyse miejsca. Mogą one zwiększać swoją powierzchnię. Spotkałem się  z tym, że się łączą. Miejsca te nazywa się plackami, bo tak też wyglądają. W ciężkim przypadkach choroby mogą wystąpić zmiany na paznokciach.

Kogo może „dopaść” łysienie plackowate?

W zasadzie każdego. Natomiast są pewne choroby powiązane z tym problemem. Wspominałem o zjawiskach autoimmunologicznych. Łysienie plackowate pojawia się na przykład przy toczniu rumieniowatym. Co to za choroba? Niewiele wiadomo o niej w kwestii bezpośrednich przyczyn. To znaczy inaczej. Toczeń rumieniowaty rozwija się w wyniku pewnych zmian (one to są nie do końca poznane) w układzie odpornościowym.

Wracając do łysienia plackowatego, to wiąże się z nią bielactwo, cukrzycę typu 1 i chorobę Hashimoto. Ta ostatnia ma związek z pracą tarczycy. Jak więc widać łysienie w tym wypadku może mieć nieco mniejsze znaczenie. Z drugiej jednak strony sposób w jaki traci się włosy, może mieć bardzo negatywny wpływ na postrzeganie swojej osoby.

Leczenie łysienia plackowatego

Metod jest kilka. Mają one różny sposób działania. Nie inaczej jest ze skutecznością. Stosuje się chociażby minoxidil. Związek, który wykorzystuje się w walce z łysieniem androgenowym. To jednak niejedyna metoda. Łysienie plackowate próbuje się leczyć przy pomocy kortykosteroidów. Ta metoda jest jednak mało skuteczna. To znaczy w momencie gdy preparaty tego typu zostaną „odstawione problem utraty włosów wraca.

Wiem również, że stosuje się fototerapię. Dokładniej rzecz biorąc – mowa o metodzie PUVA. Jest też sposób okreslany skrótem UVA. Wykorzystuje się w nich fale o różnej długości. Co to oznacza? Możemy mówić o promieniowaniu podczerwonym i nadfioletowym. Wśród nich też wyróżnia się kolejne rodzaje.

Dodaj komentarz