Kobiety też walczą z łysieniem androgenowym

Łysienie u kobiet

Ostatnio nieco panie zaniedbałem i dlatego dzisiaj postanowiłem to naprawić. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie „skąd właściwie bierze się łysienie tego typu u kobiet”? Będzie też parę słów o walce z tym problemem.

Gdzie szukać przyczyn?

Powodów łysienia androgenowego u kobiet szuka się między innymi w genach. Mówiąc prościej, jeżeli w Twojej rodzinie po kądzieli” były przypadki tego typu łysienia, to jesteś bardziej narażona. Mowa tutaj o matce lub babce. Nie jest to jednak regułą. Sam spotkałem się z historiami kobiet u których w rodzinie takiego przypadku nie było.

Na pewno elementem wspólnym z męskim łysieniem jest nadwrażliwość na androgeny. Te ostatnie to męskie hormony. I chwilę na nich się zatrzymamy. Jeśli napiszę „męskie hormony”, to pierwsze Twoje skojarzenie będzie… testosteron? I dobrze. Szerzej mówimy o androgenach. Łysienie wynika z nadwrażliwości mieszków włosów na aktywną formę testosteronu, czyli DHT. Ten ostatni spotkasz pod nazwą „dihydrotestosteron”. U mężczyzn jest on między innymi związanymi gruczołem prostaty. Ale również łysieniem androgenowym

No dobrze – zapytasz – ale co to ma wspólnego ze mną? Ty, jak i inne kobiety, masz w sobie żeńskie i męskie hormony. Tak jak panowie (odrębną kwestią jest ilość). Problemem będzie zaburzenie ich poziomu (chociaż też nie zawsze, trzeba dodać dla „sprawiedliwości”). Gdy do głosu dochodzą androgeny – z różnych powodów – może pojawić się problem z fryzurą. Czasem gdy wyrówna się poziom hormonów, wypadanie włosów może ustąpić.

Jak przebiega łysienie u kobiet?

Inaczej niż w przypadku mężczyzn. Chociaż początek może być w pewnym sensie podobny. Jeśli u Ciebie pojawił się ten problem, to na pewno zauważyłaś przerzedzenie z przodu głowy. To początek łysienia androgenowego u kobiet.

Wypadanie włosów było u Ciebie prawdopodobnie rozlane. Tak to zwykle wygląda u kobiet. Najczęściej też przebiega etapami. Włosów będzie coraz mniej. Przerzedzenie bardziej widoczne. Różnicą między łysieniem typu męskiego a kobiecego jest to, że w tym drugim przypadku, pozostaje linia włosów w okolicy czołowej.

Jak mogę to wyleczyć?

Na to pytanie niestety ciężko jest odpowiedzieć. Tak jak w zasadzie dość trudno wybrać konkretny sposób. Ujmę to tak. Większość sposobów stosowanych w przypadku mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe, w Twoim przypadku może być groźne. Za najlepszy przykład posłuży opisywany ostatnio przeze mnie finasteryd. W przypadku pań stosuje się czasem minoxidil (w najmniejszym możliwym stężeniu, czyli 2%).

Na pewno powinnaś zwrócić się o pomoc do specjalisty. Możesz się też zdecydować się na  jedno z dostępnych rozwiązań. Jednych z nich był preparat Provillus for Woman. Dedykowany dla kobiet, wspomagał walkę z wypadaniem włosów. To produkt oparty o naturalne składniki, więc bezpieczne. To między innymi skrzyp i biotyna. Na pewno też należy walczyć o przywrócenie równowagi hormonalnej. To jednak trzeba zrobić po konsultacji z lekarzem.

Wspomniany Provillus for Woman można było nabyć tutaj

Dodaj komentarz