Lekarz to osoba, która przeprowadzi badania mykologiczne

Kiedy potrzebujemy badań mykologicznych

Przyczyny łysienia

Lekarz to osoba, która przeprowadzi badania mykologiczneZaczynają w nadmiarze wypadać Wam włosy, paznokcie i skóra również wydają się nieco „dziwne”. Te pierwsze stają się bardzo łamliwe i zaczynają się rozdwajać, a w konsekwencji je tracimy. Wasza skóra, dotychczas przedstawiana przez koleżanki jako wzór piękna zaczyna szarzeć, a jej jędrność pozostaje już tylko wspomnieniem. To znak, że coś oddziaływuje na organizm i warto dowiedzieć się co to jest, bo skutki mogą być dużo groźniejsze niż sucha skóra, czy wypadanie włosów.

W wielu wypadkach może to oznaczać tylko – czy w zasadzie aż tylko – problemy z niedoborem witamin i ogólnie: składników odżywczych. Jednak nie zawsze i o tym jest dzisiejszy wpis. O sposobie, który pozwala ustalić co nam, bądź naszym włosom jest. Robi to oczywiście specjalista za pomocą odpowiedniego sprzętu, dobieranego ze względu na charakter badań. Te które wynalazłem, a dotyczą włosów to: trichogram, badania krwi na ustalenie poziomu, oraz bohater dzisiejszego wpisu, czyli badania mykologiczne.

Już nazwa może wskazywać w jakim kiernku są one prowadzone, ale po co macie sami się domyślać skoro macie mnie. Otóż badania mykologiczne włosów wykonuje się w momencie kiedy istnieje podejrzenie ataku naszej skóry głowy przez grzyba. Drugim równie częstym przypadkiem jest sytuacja w której lek mający nam pomóc nie działa i wtedy dermatolog zleca badanie mykologiczne, po to aby ustalić właściwy rodzaj grzyba atakującego naszą skórę głowy. Po otrzymaniu wyników przepisuje on preparat, który nam pomoże. Badanie to daje więc szansę określenia problemu, a w konsekwencji pozbycia się go.

Jako ciekawostkę – chociaż niedotycząca tematu bloga, ale zawsze to dodatkowa informacja – badania mykologiczne dotyczą nie tylko włosów. Bada się również między innymi: paznokcie, stopy, jamę ustną, rany, a nawet prącie. Natomiast można też mówić – i to już w temacie nas interesującym – badaniu mykologicznym „w kierunku”, czyli sprawdzaniu włosów pod kątem konkretnego problemu. Sprawdza się więc na przykład czy nie ma śladu drożdży, grzybów, pleśni i są też badania bez posiewu.

Ich główną zaletą jest fakt, że wyniku otrzymamy praktycznie na poczekaniu. Szybkie ustalenie przyczyny wypadania włosów, to szybka reakcja, a więc większa szansa na uratowanie naszej fryzury, a o to przecież nam chodzi. Nie ma również zbytnich problemów ze znalezieniem miejsc, gdzie badania mykologiczne można przeprowadzić. Ich cena też nie jest wygórowana, a to oznacza, że mogą sobie na nie pozwolić w zasadzie wszyscy. Przykładowa cena, która mi się udało znaleźć to 33 złote za badanie.  

One thought on “Kiedy potrzebujemy badań mykologicznych

  • Witam wszystkich czytających bloga. Ja sam bywam tu często, nawet nie dlatego, że mam problem z wypadaniem włosów, ale dlatego, że chcę tego uniknąć 😀 Od dawna dbam o moje włosy i zwracam szczególną uwagę na to by im było dobrze więc wyszukuję wszelkich pomocnych nowinek i pomysłów.
    Szczerze mówiąc nie spotkałem się wcześniej z badaniem mykologicznym, a “posiadanie” grzyba brzmi okropnie, prosiłbym więc redaktora o opis samego badania- jak się je robi, na jakich zasadach działa. A i czy są jeszcze jakieś szczegóły, które mogłyby podpowiadać nam, że coś takiego się może dziać z naszą skórą głowy? No bo samo to, że włosy wypadają a paznokcie są łamliwe może znaczyć wiele, choćby niedobór witamin.

Dodaj komentarz