Grzybica to jedna z chorób powodujących łysienie

Kiedy choroba wywołuje łysienie

Przyczyny łysienia

Zauważyłem, że w ciągu ostatnich paru dni wpisy są dość mało optymistyczne. Obiecuje zmienić, ale jeszcze nie dzisiaj, co chyba widać po tytule. Myślę jednak, że temat jest na tyle ważki iż warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Choroby całego organizmu, a łysienie

Bardziej medyczne było by określenie „choroby ogólnoustrojowe”, ale nie czepiajmy się szczegółów. Pierwszym schorzeniem tego typu o którym wspomnieć należy to cukrzyca. Osoby, które mają z nią problem – jeśli są leczone lekami doustnymi – w ciągu kilku lat powinny spodziewać łysienia typu rozlanego. Podobny efekt dają choroby wątroby ( wynika z problemów z prawidłową przemianą aminokwasów). Również dużo rzadsze schorzenia mogą skutkować wypadaniem włosów. Tak z pamięci wymienić mogę celiakię i zapalenie jelita. Obie choroby powodują łysienie plackowate.

Nowotwory a wypadanie włosów

Ten z kolei podtytuł jest nieco niedokładny z bardzo w sumie prostej i oczywistej przyczyny.Same nowotwory oczywiście nie powodują wypadania włosów. Przyczyną jest leczenie, a dokładniej rzecz biorąc problemy, które w trakcie i po występują. Chodzi tutaj o znacznie zubożenie składników odżywczych w naszym organizmie. Mowa tutaj między innymi o białkach i aminokwasach. Pojawiają się również niedobory magnezu, żelaza i cynku, oraz witamin z grupy B. Wspomnieć też należy o chorobie popromiennej, której jednym z efektów jest wypadanie włosów.

Choroby skóry, a wypadanie włosów

Na koniec może nieco lżejsze choroby, których efektem również może być nadmiernie wypadanie włosów w konsekwencji prowadzące do łysienia. W tym konkretnym wypadku mowa o dwóch rodzajach grzybów, które atakują skórę głowy. Jeden z nich powoduje tak zwaną grzybicę drobnozarodnikową. Trichophyton z kolei powoduje postać choroby określaną jako „strzygąca”. W tym pierwszym wypadku pojawiają się pojedyncze, ale duże miejsca na głowie, które pozbawione są włosów. W przypadku grzybicy strzygącej z kolei mamy do czynienia z licznymi, a małymi ogniskami choroby. Co ciekawe u mężczyzn ta choroba często atakuje również brodę.

Praktycznie w każdej z wymienionych w dzisiejszym tekście chorób, walka z łysieniem schodzi zdecydowanie na dalszy plan. Trudno sobie na przykład wyobrazić, żeby w przypadku choroby nowotworowej to wypadanie włosów było naszym głównym problemem. Jedynie w przypadku grzybicy można mówić o jednoczesnym leczeniu przyczyny choroby, jak i skutku, poprzez chociażby wzmacnianie pozostałych włosów, oraz mieszków. W przypadku pozostałych warto jednak zachować rozsądek w kwestii priorytetów leczenia.

Dodaj komentarz