kobieta z suszarką

Jakie znamy rodzaje łysienia? (cz. 2)

Przyczyny łysienia

Parę dni temu pojawił się pierwszy tekst i oczywiście polecam się z nim zapoznać. Opisałem tam między innymi bardzo charakterystyczne łysienie plackowate. Dzisiaj z kolei typ o którym być może w ogóle nie słyszeliście.

Łysienie wężykowate

Od niego właśnie zaczniemy. To właściwie odmiana łysienia plackowatego. Zwykle dotyka ona dzieci. Ma bezbolesny przebieg. I dotyczy przede wszystkim skóry głowy. Przyczyny pojawienia się tego typu łysienia są wciąż nie do końca znane. Jednym z częściej wskazywanych czynników jest dziedziczenie. Na to schorzenie wpływ mają mieć również stres i zaburzenia w czynności gruczołów dokrewnych.

Skupmy się na objawach. Na początku łysienie tego typu obejmuje linię karku. Potem przesuwa się ono w stronę skroni i czoła. Diagnostyka w przypadku łysienia wężykowatego jest prosta. Leczenie wymaga między innymi interwencji chirurgicznej.

Łysienie neurotyczne

To problem, który powiązany jest z traumatycznymi przeżyciami. Pojawia się ono w momencie, gdy doświadczymy silnie stresującego zdarzenia. Dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Zwykle pojawia się ono kilka tygodniu (czasem po paru miesiącach) od takiego zdarzenia. Może być ono związane ze stanem depresyjnym.

Jeśli chodzi o leczenie, to nie są znane w tym momencie konkretne sposoby walki z łysieniem neurotycznym. Często mylone jest one z trichotillomanią.

Łysienie anagenowe

W tym wypadku główną przyczyną tej dolegliwości jest przerwanie jednej z faz wzrostu włosa. Są one trzy. Chodzi o fazę wzrostu, którą nazywa się anagenową. Do jej przerwania prowadzi między innymi stosowanie niektórych leków. Najczęściej w tej grupie wymienia się środki używane do leczenia raka (mające hamować mitozę) i azotyny alkilowe. Ten problem z włosami mogą też wywołać leki antymetaboliczne.

Pierwsze objawy ( wypadanie włosów w dużej ilości) zwykle występują po tygodniu do dwóch od przyjęcia medykamentów. Znaczy ubytek we fryzurze będzie widoczny po miesiącu. Leczenie tego typu łysienia jest związane z wyeliminowaniem czynnika, który doprowadził do pojawienia się choroby, następnie leczonej wymienionymi lekami. Czasem stosuje się minoxidil.

Dodaj komentarz