Łysienie telogenowe

Jakie znamy rodzaje łysienia? (cz. 1)

Przyczyny łysienia

Warto je poznać, by wiedzieć z czym i w jaki sposób macie walczyć. Inaczej postępuje się na przykład w sytuacji, gdy zmagacie się z łysieniem telogenowym. Inne z kolei środki trzeba będzie przedsięwziąć, jeśli macie problem z androgenowym.

Łysienie plackowate

Zaczniemy od typu w przypadku którego wciąż nie do końca znamy bezpośrednią przyczynę. Jest ono bardzo charakterystyczne i mogliście widzieć osoby zmagające się z tym typem łysienia. W jego przebiegu pojawiają się przejściowe, ale często również trwałe miejsca na skórze głowy pozbawione włosów. Określa się je też mianem ognisk. Co ważne skóry w tym miejscu gdzie włosów brakuje nie dotykają żadne zmiany zapalne.

Jak wspomniałem nie znamy obecnie konkretnej przyczyny tego problemu. Zakłada się, że na jego pojawienie wpływają między innymi czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i zaburzenia w układzie nerwowym. W jaki sposób walczy się z tym rodzajem łysienia? Stosuje się między innymi minoxidil i cygnolinę. W użyciu jest również terapia kortykosteroidowa.

Łysienie bliznowaciejące

To bardzo rzadki typ. Zalicza się do grupy zmian trwałych nabytych lub wrodzonych. To zaburzenie rozwojowe skóry. Ten problem zdrowotny polega na tym, że niszczone są mieszki włosowe. „Zastępuje je” tkanka bliznowaciejąca. Połączone jest to z utratą włosów (trwałą dodam). Wśród przyczyn tego typu łysienia są między innymi oparzenia (ogniem lub środkami chemicznymi) i napromieniowanie. Mogą to być również czynniki związane z pewnymi stanami chorobowymi. Mowa tutaj chociażby o infekcjach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Łysienie bliznowaciejące może być też objawem choroby o nazwie toczeń rumieniowaty. Ten ostatni bywa na przykład układowy (określa się go skrótem SLE).

Wyróżnia się dwa rodzaje łysienia bliznowaciejącego: pierwszorzędowe i drugorzędowe. W tym ostatnim przypadku niszczenie mieszków jest związane z urazami zewnętrznymi i wspominanymi infekcjami. W łysieniu bliznowaciejącym pierwszorzędowym dochodzi o zapalenia atakującego mieszki włosowe. Obecnie jedyna metoda leczenia tego problemu związana jest z interwencją chirurga.

Dodaj komentarz